Bunları Biliyor Musunuz?Genel KültürTeknoloji

Uçaklarda Kara Kutu Nedir? Ne İşe Yarar? Hakkında Bilgi

Uçaklarda Kara Kutu Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde çokça merak edilen genel kültür konularından biri de uçaklarda bulunan kara kutuların ne amaçla kullanıldığı ve ne işe yaradığı konusudur. Dilerseniz makalemizde uçaklarda kara kutu nedir ne işe yarar konusu hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım. Uzmanlar havayollarının her ne kadar karayolları kadar tehlikeli olmasa da bazı durumlarda kazaların meydana gelmesinin kaçınılmaz olduğunun altını çizmektedirler. Buna ek olarak havayollarında nadiren de olsa anarşi olaylarının da meydana gelebildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

İşte uçaklarda kaza ve anarji gibi durumlarda genellikle kara kutulara başvurulmaktadır. Uçakların en son olarak kuyruk bölümünde bulundurulan kara kutular uçak içerisinde meyadan gelen tüm konuşmaların kaydedilmesinde ana görev niteliği taşımaktadır. Özetle kara kutular, uçak kazalarında uçağın denize düşerek veya havada veya karaya düşerek paramparça bir hale gelse dahi hemen kokpit adını alan ve pilotların bulunduğu kısımdaki konuşmaları kaydeden kutular aranmaktadır.İşte bu kutulara kara kutu adı verilmektedir.

Kara Kutular Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir?

Birçok insanlar uçaklardaki kara kutular hakkında yanlış bilgilere sahiptir. Hatta birçok insanlar uçaklarda kara kutuların bulunduğundan dahi haberi bulunmamaktadır. İnsanların kara kutular hakkındaki yanlış bilgileri ise şu yöndedir;

  • Kara kutuların rengi kara olduğundan bu ismi alıyor: Kara kutular hakkında yanlış bilinenlerden biri de bu kutuların renginin siyah olması nedeniyle adına kara kutular denilmesidir. Oysa ki kara kutuların rengi kara değil tamamen turuncudur. Kara kutuların renginin tamamen turuncu olmasının ana neden ise enkaz arasında kolaylıkla bulunabilmesidir.
  • Kara kutular gizli kameralardır: İnsanların birçoğu uçaklardaki kara kutuların içerisinde gizli kameraların bulunduğunu sanmaktadırlar. Oysa ki kara kutuların içerisinde yalnızca ses kayıt cihazları bulunmaktadır. Ancak bu ses kayıt cihazları oldukça farklı ve dış darbelere karşı maksimum derecede dayanıklıdırlar.

Uçaklarda Kara Kutu Yapısı Nasıldır?

  • Uçaklardaki kara kutuların iç ve dış yapıları oldukça sağlamdır. Dolaysıyla en şiddetli darbelere dahi dayanabilmektedirler.
  • Kazalarda paramparça olan uçaklardan kara kutular en küçük bir darbe dahi almadan sapa sağlam çıkmaktadırlar.
  • Bu durumun nedeni ise kara kutuların tamamen paslanmaz çelikten yapılması ve iç yüzeyinin de çok özel malzemelerden yapılmış olmasıdır.
  • Kara kutuların boyları 25 cm olup derinlikleri ise 12-13 cm civarıdır.
  • Kara kutular yalnızca kazalara karşı değil ayrıca uçak içerisinde meydana gelebilecek yangın ve ısı durumlarına karşı da tedbir amaçlı olarak plastik ile çevrili sıvı köpük ile donatılmıştır.

Uçaklarda Kara Kutu Nedir? Ne İşe Yarar? Hakkında Bilgi | Bilgicim Bilgi

Kara Kutular Uçakların Hangi Bölümünde Bulundurulur?

Kara kutular önceki dönemlerde uaçakların her iki kanatlarının kesiştiği kısımda bulundurulmaktaydı. Ancak buranın uçağın ağrılık merkezi olmasından ve meydana gelebilecek bir sorun karşında en fazla zarar görecek kısım olduğundan dolayı kara kutular buradan alınarak uçakların kuyruk bölümüne yerleştirilmeye başlandı.Uçaklarda Kara Kutu Nedir? Ne İşe Yarar? Hakkında Bilgi | Bilgicim Bilgi

Kara kutuların uçaklardaki yeri hakkında da bilgiler sunduktan sonra uçaklardaki kara kutular hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Makalemizde uçaklarda kara kutu nedir ne işe yarar konusunda bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir