Edebiyat

En güzel aşklar akrostiş şiirler ile anlatılır

En güzel aşklar akrostiş şiirler ile anlatılır

Şiirler, yüzyıllar boyunca insanların birbirlerini etkilemek amacı ile kullandıkları araçlar arasında yer almış, halen almaya da devam etmiştir. Yeri geldiğinde insanların duygularını karşı tarafa göstermek için kullanılan şiirler, yeri geldiğinde de ilişkileri pekiştirmek ya da bitmiş olan bir ilişkiyi yeniden alevlendirmek amacı ile de kullanılmıştır. Tarih boyunca insanlar şiir alanlarında ilhamları geldikçe birçok kategori geliştirip bu kategoriler içerisinde eserler vermiş olup kendilerinden sonra gelenlere örnek olmuşlardır. Şiirler içerisinde özellikle kadınları etkilemek için aşıklar ya da ozanlar akrostiş şiir alanında eserler vererek sevdiklerini etki altında bırakmaya çalışmıştır. Bu şiir türü herhangi bir kural ya da şarta bağlı kalmadan istenilen sayıda dize oluşumu ile yazılmakta.

Yazar, etkilemek istediği kızın ismini her dizenin ilk harfine yerleştirerek yukarıdan aşağıya doğru onun adının geçtiği bir şiir ortaya çıkarır.akrostiş şiirler, yeri geldiğinde farklı amaç ve anlamlar ortaya çıkarabilmek için de kullanılmakta. Her dizenin ilk cümlesinde anlatılmak istenilen durumun ilk harfi geçirilmesi baştan aşağıya okunulduğunda oldukça güzle bir tablonun ortaya çıkmasına olanak sağlamakta. Yazılan şiirin anlamlı ya da konu ile ilgili olmasına gerek olmadığı gibi sıradan, rastgele durumlardan da oluşabilmekte.

Son zamanlarda sosyal medyanın da gelişmesi ile insanlar bir kitle edinebilmek ya da etkileşimde bulunduğu insan sayısını artırabilmek adına bu şekilde şiirler yazarak kitlelerini etki altına almaya çalışmakta. Akrostiş şiir hangi alanda kullanılırsa kullanılsın insanları etki altına alan en büyük etkileşimlerden birisi olarak gösterilmekte. Bu alanda yazabilmek için şairlik ya da ozanlık yeteneğinin olmasına gerek olmadığını, isteyen herkesin duygularını doğru ifade etmesi kaydı ile akrostiş şiir yazabileceğini belirtmek istiyoruz. Bunun için ufak denemelerde bulunabilir ve ilk deneyimlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz.Son olarak bir örnekle makalemizi bitirelim.Mehmet ismine bir akrostiş şiir bırakalım.Yararlanmak isteyen arkadaşlarımız yararlansın.

(M)utluluk ikimizde hakkıdır biliyorum ama bazen
(E)ler bilmez mutluluk nedir diye yaşayanlarda endel olurlar
(H)ergünüm seni özlemekle gecsede ben yinede çok
(M)utluyum sen yanımda olmasanda seni her zaman hisediyorum yanımda
(E)lerinin sıcaklığı halen elerimi ısıtmaya devam ediyor
(T)ek isteğim sendeki beni bendeki seni hiç bitmesin istiyorum

Kaynak: https://www.bilginvecahil.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir