Faydalı BilgilerİnternetNasıl Yapılır?Teknoloji

EFT Nedir? Havale Nedir? Ve EFT ve Havale Arasındaki Farklar

EFT Nedir? Havale Nedir? Ve EFT ve Havale Arasındaki FArklar

Günümüzde yapılmakta olan bankacılık işlemlerin de internet bankacılığı ve telefon bankacılığı, banka şubelerinde yapılan işlemlerin önüne geçmiştir.Herkes teknolojinin ilermesiyle birlikte bilgisayarlar ve akıllı telefonlar ile ödemeler ve para transferleri gerçekleştirilmektedir. Bunun için banka hesaplarınızın internet bancılığı ayarlarının aktif olması gerekir. İnternet bankacılığı bilgilerinizi doğru girdiğiniz takdirde para transferi ve ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet bankacılığı işlemlerini EFT ve havale ile para göndermek kolay yazının devamında öğrenebilirsiniz.

EFT Nedir?

EFT kelime olarak Elektronik Fon Transferi olarak adlandırılmakta olan bir para transfer yoludur. EFT işlemleri, kurum ve bireyler arasında gerçekleşen para alışverişini internet üzerinden gerçekleştirmenize yaramaktadır. EFT işlemleri ATM ve banka şubelerinden de gerçekleştirilebilir ancak internet ile gerçekleştirmek daha basit ve ucuzdur. EFT gönderirken ise Seçiminize şartlar bulunmaktadır.

EFT gönderimleri 2 şekilde yapılmaktadır, (Hesap No, IBAN No) bu şeçeneklerin en kolayı IBAN no ile gönderimdir. Çünkü göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını almanız para aktarmanız için yeterlidir.

EFT gönderim talimatı verdiğinizde gönderilen ve hesapta bulunan para yeterli olup olmadığı kontrol edilir. Eğer hesaptaki para yeterliyse gönderilen paranın üzerine (gönderdiğiniz para dışından) EFT gönderim ücreti uygulanmaktadır. Bu ücretlerin tarifesi her bankaya göre değişiklik göstermektedir. EFT gönderim ücreti almayan banka da bulunur yüksek miktar alan bankalarda.

EFT gönderimleri her zaman yapılamamaktadır. EFT gönderim zamanları hafta içi her gün mesai saatlerinde gerçekleşmektedir. Tatil zamanlarında verilen EFT talimatlarınız ise ilk mesai saatinde işleme alınmaktadır.

Havale Nedir?

Havale işlemleri genel olarak sadece aynı banka içinde kendi hesaplarınız veya başka hesaba aktarılan para gönderim işlemidir. Havale işlemleri mektup, bilgisayar,atm ve banka şubelerinde gerçekleştirilebilir. Havale tutarları  her banka için farklılık göstermekle beraber kullanılan aktarım yoluna göre de değişmektedir.(Akıllı telefon,bilgisayar,ATM vb.) Ayrıca havale işlemi her an gerçekleşebilir.

EFT ve Havalae Arasında Bulunan Farklar

EFT herhangi bir banka hesabına gönderim sağlar ancak havale sadece aynı banka hesapları arasında gerçekleşebilir.

EFT sadece mesai saatlerinde gerçekleşir. Ancak havale her zaman gerçekleşebilir.

EFT işlemleri pahalıdır ancak havale ücretleri daha cüzidir.

havale-eft-farki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir