Hayat BilgisiNasıl Yapılır?Sağlık

Nane Limon Nasıl Yapılır? Faydaları

Nane Limon halk tarafından oldukça yaygın olarak bilinen, özellikle kış aylarında sıcak tüketilen bir içecektir. Nane Limon adından da anlayacağınız üzere nane, limon ve su ile yapılır. Yapım aşamasında genellikle kuru nane kullanılır. Fakat taze nane olması çok daha etkilidir.

Nane Limon Nasıl Yapılır? Nane Limon Tarifi

Öncelikle, bir cezvenin veya özdeşi görevde bir mutfak gerecinin içine 1,5 ile 3 tatlı kaşığı kuru nane ekleyin; fakat ideal olanı 2 tatlı kaşığıdır. Daha sonra 1 adet limonun yarısı, olabildiğince küçük parçalara ayrılır. Örnek vermek gerekirse, bir limonun yarısı 6-7 parçaya bölünebilir. Bölünen bu parçalar da önceden nane eklenmiş cezvenin içine ilave edilir. Tabi burada önemli olan nokta limonun kabuğu ile birlikte cezvenin içerisine konulmasıdır ve tabi ki önceden çok iyi yıkamanız gerekmektedir. Son olarak cezvenin içine 300-350 ml (yaklaşık 1,5 su bardağı) su eklenir ve kaynatılır. Kaynatdıktan sonra kısık ateşte 3-5 dakika arası ocakta bekletilir. Süzgeç ile süzülerek fincana koyulup tüketilir. Kuru nane değil de taze nane kullanmak isterseniz 1,5 ile 3 tatlı kaşığı kuru nane yerine orta boyda 8-12 yaprak arası taze nane de kullanabilirsiniz. Daha keskin koku ve daha keskin bir tat elde edeceksiniz.

Nane Limon tarifi nane limon nasıl yapılır nane faydaları

Nane Limon çayınıza isteğe göre az miktar şeker atılabilir. Bunun yanı sıra, kış aylarında hastalıklardan korunmak için çayın içerisine Bir kaç çay kaşığı bal ilave edilip karıştırılabilir. Bunun yanı sıra özellikle 1/4 çay kaşığı karabiber eklenebilir. Karabiber tat açısından çok da iyi sonuç vermeyebilir fakat güç verir ve vücut direncini sağlamlaştırır.

Nane Limon kesinlikle sıcak olarak ve anlık tüketilmeli önceden yapılmış veya soğuk bir nane limon çayının etkisi çok da fazla olmayacaktır.

Bildiğiniz ve bilmediğiniz özelliği ile nane limon çayının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

– Nane limonun en önemli özelliği ise soğuk algınlığına iyi gelmesidir.

– Güç verir, zihni açar ve zayıflamak için tüketilebilir.

Sindirime yardımcı olur, antiseptik ve cilde iyi gelir.

– Zihinsel yorgunluğu alır, mideyi rahatlatır.

– Yüksek miktarda C Vitamini içerir.

Hasta olmayı beklemeden, kısa bir sürede hazırlanabilen nane limon çayından haftada 2-3 fincan tüketin, hastalıklardan, soğuk algınlığından korunun…

Nane limon tarifi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir