İnternetWebmaster

Hosting nedir? Hosting ile ilgili bilgi

Hosting Nedir?

Hosting web sitenizin dosyalarını depoladığınız sitenizin çalışmasını sağlayan hizmetin adıdır. Hosting firmalarının Sunucu bilgisayarlarının belli alanlarını bölüp satmasına denir. Bu sistemler belli süreliğine alan kişiye kiralanır. Kiralama süresince kiralanan alanın üzerine çıkmaması istenir. Eğer çıkılırsa web sitesine erişimi kapatılır yada uyarı verilir. 

Peki sunucu bilgisayarların normal bilgisayardan farkı nedir derseniz. Normal bilgisayar depolama ikinci üçüncü plandadır ve internet bağlantı hızları düşüktür. Fakat sunucu bilgisayarlar ise birinci planda depolama vardır ve internet omurgasının başlangıcına bağlıdır. 

Hosting hesabında bulunabilecek sınırlamalar : 

 • Depolama Alanı
 • Bant Genişliği Giriş ve Çıkış Trafiği
 • Sunucu İşletim Sistemi Tipi (Windows, Linux, Unix, Centos, Redhat, FreeBSD)
 • Veri Tabanı Desteği (MySQL, MSSQL, Access, …)
 • Admin Paneli (Plesk, cPanel, Entrenix, …)
 • SSL Desteği Güvenlik Sertifikası (VeriSign, Thawte, Comodo,…)
 • Server Side Scripts (ASP.NET, ASP, PHP, …)

Bu sınırlamalarda ilk önem verilecek sınırlama depolama ve bant genişliğidir. Yüksek boyutlu fotoğraf veya video depolaması yapıyorsanız depolama ve bant genişliği önemi yüksektir. 

Sunucu işletim sistemi önemi ise kullanılan platforma göre değişmektedir. Örneğin Html veya Php Linux işletim sistemli bir sunucu da daha iyi çalışmaktadır. Asp.net  ise windows işletim sistemli sunucularda daha iyi çalışmaktadır. Aynı şekilde Asp.net için veritabanı olarak Sql kullanılırken Php vb. sistem için ise MySql veritabanı altyapısı kullanılır.

Ek Bilgi

Bir web sitesi kurulurken ilk olması gereken alan adı (Alan adı nedir?) sonraki ise hosting’dir. Alan adı olmadan hosting hosting olmadan alan adı’nın anlamı yoktur. (İnternet sitesi açmak istenilen alan adı için )

One thought on “Hosting nedir? Hosting ile ilgili bilgi

 • lalim

  site açacaktım hostingin ne olduğunu bilmiyordum teşekkürler

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir