Uncategorized

Türkçe’de Şiir Türleri Nelerdir? Şiir Türleri Hakkında Bilgi

Türkçe’de Şiir Türleri Türkçemiz de şiirler işlendiği konulara göre gruplara ayrılmaktadır. Bu grupları da aşağıda anlattık.

Türkçe’de Şiir Türleri Nelerdir? Şiir Türleri Hakkında Bilgi

Lirik Şiir:

Lirik Şiir, duygusal şiir türündedir. Heyecanlı ve coşkulu bir anlatımı ile aşk, ayrılık, ölüm ve özlem gibi konuları işlemektedir. Eski Yunan edebiyatındaki şairler, şiirlerini lir olarak adlandırılan telli bir müzik enstrümanı eşliğinde söylediklerinden dolayı bu şiir türüne lirik şiir türü denilmiştir. Fuzuli, Tevfik Fikret, Yunus Emre, Karacaoğlan, Baki , Yahya Kemal, Ahmet Haşim vb. gibi isimler, lirik şiirin önemli temsilcileri arasındadır.

Epik Şiir:

Epik Şiir; savaş, kahramanlık ve yiğitlik vb. gibi konuları işleyen ve tarihi olayları coşkulu bir şekilde anlatan şiirlere denilmektedir. Destanlar, epik şiire örnek verilebilecek en önemli biçimlerdendir. Arif Nihat Asya, Mehmet Akif Ersoy ve Köroğlu bu şiir türüne ait eserler vermişlerdir.

Pastoral Şiir:

Pastoral Şiir, konu olarak doğa güzelliklerini, doğa sevgisini ve köy yaşamını anlatan şiirlere denmektedir. Faruk Nafiz Çamlıbel, Abdülhak Hamit, Kemalettin Kamu gibi isimlerin eserlerinin içerisinde, pastoral şiire örnek şiirler de mevcuttur.

Didaktik Şiir:

Didaktik Şiir, bilgi, öğüt veya ahlaki ders vermek amacı ile yazılan şiirlerin türüdür. Öğretici nitelik taşıdığından dolayı duygusal yönü zayıf olmaktadır. Bu şiirlerin en büyük temsilcileri ise Nabi, Ziya Paşa, Tevfik Fikret ve Mehmet Akif Ersoy vb. gibi isimlerdir.

Satirik Şiir:

Satirik Şiir, toplum hayatında oluşan düzensizlikleri, kişilerin hatalarını ve yanlışlıkları konu alan şiir türüne denmektedir. Halk edebiyatı içerisinde “taşlama” olarak bilinirken. Divan şiirinde ise “hiciv” denmektedir. Aynı şekilde bu eserler satirik şiire girmektedir. Aynı zamanda alaycı bir dili vardır.

Dramatik Şiir

Dramatik Şiir, tiyatro için yazılan şiir türüne denir. Dramatik şiir, sahnede canlandırılmas bakımından diğer şiir türlerinden ayrılmaktadır. Hayatın duygusal, komik ve korkunç yönlerini konu edinen dramatik şiir, insanlara olayın içinde hissi verir. Necip Fazıl, Namık Kemal, Mehmet Akif, Abdülhak Hamit Tarhan gibi isimler, bu türün önemli şairlerindendir.

Ayrıca Edebiyat ile ilgili bilgilere ulaşmak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir