BasketbolSpor

Basketbol Nedir? Basketbol ile ilgili bilgi

Basketbol Nedir?

Basketbol nedir : Beşer kişilik iki takım arasında 10’ar dakikalık (bazı organizasyonlarda daha farklı NBA gibi) 4 periyot üzerinden oynanan takım sporudur.

Oyuncuların temel amacı belirli kurallar çerçevesinde elleri ile rakip takımın sahasındaki pota adı verilen ve bu potada bulunan çemberden topu geçirerek basket atmaya çalışmaktır. Atılan her basket belirlenmiş alanlarda değişim gösterme neticesinde sayı değeri kazanmaktadır. En fazla sayı atan takım müsabakayı kazanmaktadır. Müsabakanın beraberlikle sonuçlanması neticesinde beraberlik bozulana kadar 5’er dakikalık uzatma devreleri oynanmaktadır.

Bahsettiğimiz belirlenmiş alanlar üç sayı çizgisi içi ve üç sayı çizgisi gerisidir. Bir de boyalı alan diye tabir edilen bir alan vardır ve bu alan üç sayı çizgisinin içindedir. Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilmektedir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilmektedir.

Basketbol müsabakaları üç hakem tarafından yönetilmektedir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. 2. devreden sonra saha değişimi yapılmaktadır. Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlamaktadır. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefi taşımaktadır.

Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek zorunda ve 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçmektedir.

Basketbol hücumundan bir görüntü, Basketbol nedir
Basketbol hücumundan bir görüntü

Takımlar beşer kişilerden oluşmaktadır. Oyuncu değişikliği sınırı bulunmamaktadır. Oyundan çıkan bir oyuncu tekrar oyuna dahil olabilmektedir. Beş faul yapan (bazı organizasyonlarda daha farklı NBA gibi) bir oyuncu diskalifiye olmakta ve bir daha oyuna geri dönememektedir.

Günümüzde en yaygın basketbol organizasyonu NBA’dirABD’de düzenlenmektedir. Avrupa basketboluna göre kuralları biraz farklılık göstermektedir. Avrupa’da ise en yaygın basketbol organizasyonu Euroleague’dir. Avrupa’da bundan başka Eurocup ve Eurochallenge gibi basketbol organizasyonları da yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir