BasketbolSpor

Euroleague Nedir? Euroleague ile ilgili bilgi

Euroleague Nedir?

Euroleague, Avrupa kıtasında düzenlenen uluslararası basketbol ligidir. Aynı zamanda Avrupa’da düzenlenen en üst düzeydeki basketbol organizasyonudur. Bu ligi kazanan “Avrupa Şampiyonu” unvanı ile anılmaktadır.

İlk olarak 1958 yılında kurulmuş olan bu lig Avrupa’da kendi liglerini şampiyon bitiren takımlar arasında klasik bir eleme sistemiyle oynanmaktaydı. 1990’lı yılların başına gelindiğinde sadece kendi liglerini şampiyon tamamlayan takımların değil diğer önemli takımlarında katılmış olduğu bir lig halini almıştır.

2000 yılında ULEB’e (Union of European Leagues of Basketball) üye takımlar FIBA‘nın (Uluslararası Basketbol Federasyonu) organize ettiği turnuvadan ayrılarak kendi liglerini kurdular. (Bunun neticesinde Avrupa’da iki tane büyük organizasyon oluşmuş oldu.) 2001 yılında ise bu iki organizasyon Euroleague adı altında tekrar birleşmiştir.

Statü:

Euroleague dört aşamada oynanmaktadır. İlk aşamada 24 takım katılmaktadır. Her gruba 6 takım düşecek şekilde 24 takım, 4 gruba ayrılmaktadır. Her takım grubundaki diğer takımlar ile kendi sahalarında ve deplasmanda olmak üzere ikişer maç yapmaktadır. Normal grup maçları sonunda gruplarında ilk dört sırayı alan takımlar üst gruplara çıkmaktadır. İkinci aşamada kalan 16 takım yeni oluşturulan 8’erli 2 grupta yer almakta ve diğer takımlar ile yine kendi sahalarında ve deplasmanda olmak üzere ikişer maç yapmaktadır. Maçlar sonunda gruplarında ilk dört sırayı alan takımlar gruptan çıkmaktadır.

Çeyrek finale çıkacak takımlar belli olduktan sonra kalan 8 takım dörtlü final (final four) için mücadeleyi sürdürmektedir. Grubu birinci bitiren takımlar dördüncüler ile, ikinci bitiren takımlar ise üçüncüler ile eşleşmektedir. Bu aşamada kupa, lig maçlarından eleme usulü maçlara geçmekte ve rakiplerini eleyen takımlar dörtlü final oynamaya hak kazanmaktadır. Çeyrek final mücadelesinde 5 maç üzerinden 3 maç kazanan rakibini elemektedir. İlk 2 maç A takımının sahasında, 3. ve 4. maçlar B takımının sahasında, 5.maç ise tekrar A takımının sahasında oynanmaktadır.

Son aşama olan dörtlü final ise önceden belirlenen bir şehirde bu finale kalan 4 takım arasında oynanmaktadır. Dörtlü final maçları tek maçlık eleme sistemine göre oynanır. Yarı finalde elenen takımlar üçüncülük maçına, kazanan takımlar ise son gün final maçına çıkmaktadır.

wikipedia.org adresinden yararlanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir