BilgisayarTeknoloji

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir

Günümüz dünyasında çok önemli bir yer teşkil eden hemen hemen hayatımızda yaptığımız bütün işlerde bizlere kolaylık sağlayan bilgisayarların çeşitleri nelerdir hangi alanlarda hangi tipleri kullanılır sizler için kısaca ve basitçe açıklamaya çalışacağız.

Öncelikli olarak bilgisayarları;

  • Ana (Server) Bilgisayarlar
  • Ağ (Network) Bilgisayarlar
  • Masaüstü (Kişisel) Bilgisayarlar
  • Dizüstü (Laptop) Bilgisayarlar
  • Cep (PDA) Bilgisayarlar

olmak üzere sınıflandırabiliriz. Şimdi bunları basitçe açıklamaya çalışalım.

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir

Ana (Server) Bilgisayarlar: Çok yüksek hızda işlem gücüne sahip aynı zamanda çok yüksek kapasitelere sahip bilgisayarlardır.Bazen ülke çapında, bazen de dünya çapında hizmet verme kapasitesine sahiptir.

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?
Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Ağ (Network) Bilgisayarlar: Kendi kaynaklarını ortak olarak kullanan ve bir ağa ve sunucuya bağlı olarak çalışan bilgisayarlardır. Terminal olarak da isimlendirilmektedirler. Günümüzde para çekerken kullandığımız bankamatikler ve bankadaki bilgisayarları ağ bilgisayarlara örnek olarak verebiliriz.

Masaüstü (Kişisel) Bilgisayarlar: Günümüz bilgisayar çeşitlerinden en yaygın olanlarından ev,ofis ve iş ortamlarında kullanılmaktadır.

Dizüstü (Laptop) Bilgisayarlar: Boyutları küçük olan, şarj edilebilme özelliği gösteren kişisel bilgisayarların yapabildiği her işi yapabilen bilgisayarlardır.

Cep (PDA) Bilgisayarlar:  Kullanıcının kendi özel işlerindeki işlemleri yapabilecek kapasite ve hıza sahiptir. Boyutları çok küçük olup normal bir bilgisayarın yaptığı işleri minimum düzeyde yapabilmektedir.

Basitçe ve kısaca bilgisayar çeşitlerini sizlere aktarmaya çalıştık.

mebk12.meb.gov.tr adresinden yararlanılmıştır.

17 thoughts on “Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir