Bilgisayarİşletim Sistemleri

Ubuntu Nedir? Ubuntu ile ilgili bilgi

Ubuntu Nedir?

Ubuntu, özgür, ücretsiz ve Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Ubuntuda herkesin özgürce kullanabildiği, yayımlayabildiği, kopyalayabildiği ve kodlarını değiştirip geliştirebildiği yazılımlardan oluşmakta ve bu yazılımlar çoğunluk olarak GNU (Genel Kamu Lisansı) ile güvence altına alınmış özgür yazılım/açık kaynak yazılımlardan oluşmaktadır. Ubuntuda Pardus ve Linux gibi monolitik çekirdek (Monolitik çekirdek; tek dosyadan oluşan işletim sistemi çekirdeğidir.) türü kullanmaktadır. Ubuntuayrıca altı ayda bir yeni sürümünü yayınlanmaktadır.

Ubuntu, Güney Afrika‘lı girişimci Mark Shuttleworth‘e ait bir şirketin sponsorluğunda geliştirilmektedir. Bu şirket, Ubuntuyu bireysel ve kurumsal tüm kullanıcılara tamamen ücretsiz olarak sunarak, teknik destek isteyen kuruluşlara destek hizmeti vererek gelir elde etmeyi amaçlamaktadır.

Linux tabanlı Ubuntu işletim sistemi masaüstü görüntüsünden bir kare
Linux tabanlı işletim sistemi masaüstü görüntüsünden bir kare

Ubuntuprojesinin amacı, her düzey kullanıcının rahat bir biçimde kullanabileceği, tamamen açık kaynaklı ve kararlı bir işletim sistemi oluşturmaktır. YineUbuntu, günümüzde 20 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşmış ve bu yönüyle de dünyanın en yaygın masaüstü Linux dağıtımı konumunda bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir