BilimBunları Biliyor Musunuz?Faydalı BilgilerGenel KültürİlginçSağlık

Parmaklarımız Neden Çıtlar? Hakkında Bilgi

Parmaklarımız Neden Çıtlar?

Belki siz yapmasanız da yapanları mutlaka görmüşsünüzdür. Minibüste, sınıfta, ofiste, caddede vs. mutlaka karşılaştığımız bir durumdur bu parmakları çıtlatmak. Çoğu insan bunu yapmaktan zevk alır. Kimileri ise genleşirken bu davranışı sergilerler. Bazı insanlar da bu durumdan rahatsız olurlar. Parmak çıtlatmanın sesinden çok, parmak çıtlatanların, sanki parmakları kırılıyormuşçasına çıtlatmalarından dolayı, içimizde anlık bir korku ve gıcıklanma yaşanır.

Ama parmaklarını çıtlatan bireylerde hiç de böyle bir durum gözlenmez, hatta tam aksine, acı çekmeye benzer bir yüz ifadesinden çok, daha da rahatlamış bir yüz ifadesi gözlemlenir. Peki, bu sesin kaynağı nedir? Gelin bu sorunun cevabını birlikte arayalım…Bu sesi ne çıkarır?   İnsan vücudunda en çok ve en kolay çıtlatılan yerler, başta uzuvlarımız olmak üzere vücudumuzun çeşitli yerlerinde, iki kemiğin arasında kendine yer edinmiş olan eklemlerimizdir. Ayaklar, bacaklar, kollar, eller, parmaklar hatta belimiz bile zaman zaman çıtlar. Peki, neden çıtlar? Eklemlerimizde meydana gelen bu “çıt!” sesinin sebebi, eklemlerin arasında, iki kemiğin birleştiği noktada bir bağlantı kapsülü vardır. Eklemlerimizdeki bu bağlantı kapsülünün içinde de eklemlerin ve kemiklerin hareketi sırasında, kemiklerin eklemlerle temas ettiği yüzeyleri yağlayan doğal bir sıvı vardır. Tıpkı mekanik parçaların, aletlerin, eşyaların v.b kullanıldıkça, yağlanma ihtiyacı meydana gelmesi ve bizim onları yağlamamız gibi vücudumuz da kendi kendisini yağlıyor. Ne muazzam ve hikmetli bir şey! Bu sıvıyı salgılayan kapsülün içindeki sıvıda ise, erimiş bir halde oksijen ( O2 ), azot ( N2 ) ve karbondioksit ( CO2 ) bulunur. Sesin kaynağı aslında, kapsülün içindeki bu sıvı ve gazlardır.

Parmaklarımız Neden Çıtlar? Bu ses nasıl açığa çıkar?

Parmakları çıtlatma hareketi, çıtlatılan eklem yerlerindeki hacmi yaklaşık olarak yüzde 15 – 20 oranında arttırır. Böylece eklem yerlerinin hareket kabiliyeti artmış olur ve parmaklarımızı daha rahat hareket ettiririz. Eklemlerimizde oluşan bu çıtlama aslında mini bir patlamanın sesidir. Parmaklarımızı çıtlattığımızda oluşan bu mini patlamanın sonucunda, kapsül içinde bulunan sıvıdaki gazlar, sıvıyı terk eder. Çıtlattığımız parmağımızı hemen ardından yeniden çıtlatamamamızın sebebi de budur işte. Tüm bu soruların cevabını araştırıp, bulmuş olan bilim insanları hala o küçücük gaz kabarcıklarının, nasıl bu denli çok ses çıkarabilmesinin sebebini bulabilmiş değildir…  Ya parmaklarımızı birbirine geçiririz ya da parmaklarımızı içe doğru büküp, bu yönde bastırırız. Bu yöntemle eklem yerleri düzleşir, ve bu düzleşmeyle birlikte kapsül gerilir. Kapsül içerisindeki sıvı basıncı azalır. Bunun sonucunda da, yukarıda bahsetmiş olduğumuz gaz kabarcıkları sıvıyı terk ederek patlamaya başlar “çıt!” “çıt!” “çıt!” “çıt!”

Lütfen Dikkat!   Parmakları çıtlatmak eklemlerin hareket kabiliyetini arttırsa da eklemler çevresinde bulunan yumuşak dokuya zarar verebileceği gibi, parmakların şişmesine sebebiyet vereceği ve elin kavrama gücünü azaltacağı için alışkanlık haline getirilmemesi önemli bir husustur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir