BilimFaydalı BilgilerNasıl Yapılır?Teknoloji

Sinoptik Gözlem Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sinoptik Gözlem Nedir  

Sinoptik gözlem bütün Dünya ülkelerinde aynı anda 6 saat arayla olmak üzere günde 4 kez yapılan gözlemdir. Bu gözlemin amacı meteorolojik olarak hava durumunu tahmin etmektir. Gözlem sonucunda hava tahmin raporları oluşturulur. Bu raporlar oluşturulurken tüm dünyadaki sinoptik gözlem istasyonları değerlendirilir. Dünya üzerinde her bölge farklı saat dilimlerinde bulunduğu için ortak bir saat yoktur.

Bu yüzden tüm istasyonların aynı anda gözlem yapması için ortak bir merkez belirlenmiştir. Burası Londra’nın Greenwich semtinde bulunan 0 meridyenindeki Greenwich gözlem evidir. Bu gözlemevi meridyenlerin başlangıcı kabul edilir. Tüm ülkeler sinoptik gözlem saatlerini Greenwich saatine uygun şekilde yaparlar, bu sayede birlik sağlanır ve tüm dünyadaki meteorolojik olaylar Hakkı’nda aynı anda bilgi alınır.

Türkiye’de Sinoptik Gözlem Nedir

Doğal olarak ülkemizde de Sinoptik gözlem yapılmaktadır. Ülkemizdeki sinoptik gözlemlerin ülkemiz saatine göre 02.00, 08.00, 14.00, 20.00 saatlerinde yapıldığı bilinmektedir. Bu Sinoptik gözlemlerin çeşitli hava araçlarıyla yapıldığı bilinmektedir.

Ülkemizde yer alan ve Sinoptik gözlem yapan kurumlara baktığımızda Türkiye genelinde yaklaşık olarak 500 tane gözlem evinin bulunduğunu görmekteyiz. Ülkemiz iklim çeşitliliği ve yüz ölçümü düşünülürse bu yeterli bir sayı gibi görünüyor. Ülkemizde bulunan gözlem evlerinde sinoptik gözlemler genel olarak gökyüzüne gönderilen balonlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem sinoptik gözlemlerin en ilkel yöntemi olarak kabul etmektedir çünkü diğer dünya ülkelerinde bulunan birçok gözlem evi gözlemlerini uydular aracılığıyla yapmaktadır. Ülkemiz henüz o teknolojiye erişmemiştir. Fakat bu şekilde bile %80 ile %90 aralığında doğru tahmin yapmaktadır.

Sinoptik Gözlem Nedir? Faydaları Nelerdir? | Bilgicim Faydalı Bilgi sitesi , balon ile sinoptik gözlem,uydu ile sinoptik gözlem, sinoptik gözlemin faydaları

Sinoptik gözlem faydaları

Her gün yoğun bir güne başlıyoruz ve birçok problemle karşılaşıyoruz. Hayatımız ilerleyen teknoloji ile birlikte gelen problemler ve yine ilerleyen teknolojinin getirdiği ve insanların yoğun çabasıyla ortaya çıkan çözümlerle kısaca problem çözerek ilerliyor ve her günün planını yaparken hepsini kapsayan faktörlerden biri de hava durumudur. Sonuç olarak sinoptik gözlemler problemlerimizi çözmese de hava durumunu öğrenmemiz günün olumsuzluklarından bir nebze de olsa sıyrılmamızı sağlar.

türkiye de sinoptik gözlem nedir ,uydu ile sinoptik gözlem nedir ,balon ile sinoptik gözlem nedir sinoptik gözlem hakkında faydalı bilgiler sitesi

One thought on “Sinoptik Gözlem Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir