BiyolojiSağlık

Ceviz Yaprağının Faydaları Hakkında Bilgi

Ceviz Yaprağının Faydaları Hakkında Bilgi

Ağacın taze olan yaprakları, Haziran ayında toplanabilir hale gelir. Kolay denilebilecek olan meyveleri Haziran ortalarında, tamamen olgunlaşanları da Eylül ayında toplanır. Ceviz ağacı, 25 ila 30 metre civarlarına kadar uzayabilmektedir.Ayrıca Ceviz ağaçları, yapraklarını kış mevsiminde dökmektedir. Ağacın yaprakları tek tüysüzdür. Yapraklar, Haziran ve Temmuz aylarında toplanmasının ardından havadar, serin ve gölgeli bir yere serilerek kurutulmalıdır. Daha sonra ise yapraklar, ince ince kıyılarak hava almayacak bir ortamda saklanır.

Ceviz yaprağının etkileri;

  • Kan durdurucu, sıkıştırıcı (astringent) etki
  • Kuvvetlendirici yani tonik etki
  • Bağırsak kurtlarını ve solucanlarını dökücü (antihelmintik) etki

Ceviz ağacının yaprağından yapılan yaprak çayı ise sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Sindirim bozukluklarına, kabızlığa ve iştahsızlığa karşı oldukça etkilidir. Ayrıca bu çay, kanı da temizlemektedir. Sarılık tedavisinde de, ceviz yaprağı çayından yararlanılabilir. Bahsedilen yaprak çayı iştah açar. Aynı zamanda kan şekerini düşürürken, vücuda direnç ve kuvvetinizi arttırmaktadır. Ceviz yaprağı çayı, deri hastalıklarında da antiseptik olarak, haricen kullanılmaktadır.

Ceviz yaprağının kaynatılması ile oluşan banyo katkısı, neredeyse bütün sıraca, frengi, egzema, uçuk ve raşitik hastalıklar için kullanılabilmektedir. Kemik çürümesine, kemik deformasyonuna ve bunlara ek olarak iltihaplı el ve ayak tırnaklarına karşı kullanılabilir ve, oldukça etkilidir. Yine başka çeşit rahatsızlıklar olan favus ve uyuz hastalıklarında, hasta bölgelerin taze ceviz yaprağının kaynatılmış suyu ile yıkanması sonucu, ilgili bölgelerde iyileşmeler de görülmektedir. Kaynatılmış ceviz yaprağı suyu ile yapılan yıkamalar sonucunda, ergenlik sivilcelerine, iltihaplı egzema rahatsızlıklarına, ayak terlemesine ve kadınların gördüğü akıntılara karşı da oldukça iyi geldiği görülmektedir. Bahsedilen ceviz yaprağı suyu ile birlikte ağız boşluğu iltihabı, diş eti sıkıntıları, boğaz ve gırtlak hastalıkları için gargara da yapılabilmektedir.

Ceviz yaprağının kaynatma suyu kafa derisine nüfuz ettiğinde, hızlı saç dökülmelerine karşı da etkili olabilmektedir. Kafa bitine karşı temizleme aracı olarak yaprağın kaynama suyu, banyo sırasında donuk kabarcıklara uygulandığında da sonuç alınabilir. Her ne kadar vücuda etkileri olumlu olsa da, kullanıcıların bünyelerinin özellikleri farklı olması nedeni ile bazı yan etkiler görülebilmektedir. Yaprağın içerdiği tanen maddesi, bu maddeye duyarlı bireylerde, kimi zaman mide bulantısı ile kusmaya yol açabilir. Ancak bunun dışında ceviz yaprağının daha farklı yan etkileri pek de fazla görülmemiştir.

Ceviz Yaprağının Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çay hazırlamak için 2 farklı yöntem genel olarak bilinmektedir.

  • Yarım ya da bir tatlı kaşığı ile ince kıyılmış ceviz yaprağı, 1 su bardağı ölçeğindeki kaynar su ile birlikte haşlanır. 4 –- 5 dakika süresince de demlendirilen su ve yaprak, demleme ardından süzülür. Ardından bu çay gün boyunca 1 veya 2 bardak çay gibi içilebilir.
  • Yine yarım veya bir tatlı kaşığı kadar ince kıyılmış ceviz yaprağını, 1 su bardağı ölçeğindeki soğuk suya ekleyin. Soğuk su, kaynama derecesine kadar ısıtılır. Ardından 2 – 3 dakika boyunca düşük ısıda kaynatılan su, daha sonra süzülür ardından içime hazır hale gelir. Günde 2 ya da 3 bardak şeklinde tüketilir.

Banyo İçin Yıkama Katkısı Nasıl Hazırlanır?

Detaylı veya tam yıkama yapılacak banyolar için, iki büyük avuç ölçeğinde ince kıyılmış ceviz yaprağı, akşam vaktinde 2 veya 3 litrelik suya eklenir. Sabah olduğunda, kısık ateşte 4 yada 5 dakika boyunca kaynatılan su süzülür ve banyo suyuna eklenir. Eğer gerek görürseniz, bitkinin miktarı da biraz daha artırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir