BilimBiyolojiHayat BilgisiSağlık

Gözler Açıkken Hapşırabilir Misiniz? Bakın.

Gözler Açıkken Hapşırabilir Misiniz?

Gözlerimiz açık iken hapşıramayız, çünkü gözlerin kapanması ile hapşırma olayları doğal olarak gerçekleşmekdir. Ama bu gözleriniz açık iken hapşıramayacağınız anlamına gelmez. Çünkü bazı insanlar kendilerini gözleri açık şekilde hapşırabilmek için eğitmektedir.

Hapşırmak, vücudumuz için faydalıdır. Çünkü mikroplar ve diğer yabancı partiküllerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur. Burnunuzu bir şey gıdıkladığında, soğuk algınlığı geçirdiğinizde ya da burnunuza bir toz partikülü sıkıştığında vücudumuzun bu duruma doğal tepkisi hapşırmaktır. Ancak hapşırma sırasında imkansız olan ise gözlerinizin açık olmasıdır.

Hapşırmak:

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hapşırma otomatik bir eylemdir. Bu bir reflekstir. Hapşırmak, bilimsel olarak burundan istemsiz şekilde hava çıkarmak olarak tanımlanabilir.

Hapşırmaya refleks, doğal tepki, istemsiz ya da otomatik eylem, ne derseniz gerçek şu ki, hapşırma sırasında gözlerinizi açık tutmak neredeyse imkansızdır. Öyle ki hapşırma sırasında burnunuzdan çıkan havayı kontrol edemediğiniz gibi göz hareketlerinizi de kontrol edemezsiniz. Hapşırma eylemi meydana geldiğinde göz kasları otomatik hareket eder. Hapşırma eylemi oldukça karmaşık bir süreçtir. Burnunuzun iç duvarı gıdıklandığı zaman vücuttan bir sinyal beyninizin içindeki hapşırık merkezine gönderilir. Hapşırık merkezi göğüs, diyafram, mide, boğazın arka kısımları ve göz kapakları kaslarına bir sinyal gönderir. Tüm bu kaslar rahatsız edici maddenin dışarı atılabilmesi için birlikte ve düzenli çalışır.

Hapşırma sırasında sadece göz kasları değil, mide ve göğüs kaslarınız da sizin kontrolünüz dışında çalışır. Öte yandan, gözleri açıkken hapşırmayı başarmış bazı insanlar da yok değildir. Garip değil mi? Bazı insanları gözleri açıkken hapşırmayı başarabilmektedir. Ancak bu doğal değildir. Bu insanlar hapşırırken gözlerini parmakları yardımıyla açık tutabilmek için kendilerini eğitmektedirler. Kulağa acı verici geliyor. Hapşırma eylemi ile ilgili yanlış bilinen iki efsanesinin de yanlış olduğunu gördük.

Bu efsaneler;

  1. Hapşırırken gözlerinizi kapatmazsanız, gözleriniz dışarı çıkacaktır.
  2. Hapşırma sırasında dışarı attığınız mikroplar ve tahriş edici yabancı partiküller gözlerinizi kapatmazsanız, gözlerinize geri girecektir.

Hapşırık ile ilgili İlginç Gerçekler:

  • Kaydedilen en hızlı hapşırık 167km/h (103.6 mph) olarak kayıtlara geçmiştir.
  • Güneş ışığına maruz kalmanın da hapşırığı tetiklediğini biliyor muydunuz? Buna fotik hapşırma refleksi denilmektedir ve bu refleks ailede nesilden nesile aktarılan bir durum gibi görünüyor.
  • Kaşlarınızdan tüy koparmak hapşırmanıza sebep olabilir.
  • İguanalar diğer hayvanlara göre daha sık hapşırmaktadır. Çünkü bu hayvanlar sindirim sırasında oluşan tuzlardan kurtulmak için hapşırmaktadır.
  • İngiltere’de yaşayan Donna Griffiths 978 gün süren en uzun hapşırma atağına sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Bilim adamları halen neden hapşırırken gözlerimizi açık tutamadığımızı izah edemiyor. Bu nedenle hapşırma sırasında gözlerinizi kapatmanızın vücudun doğal yanıtı olduğu kabul ediliyor. Bir sonraki hapşırmanız için şimdiden, Çok yaşayın! Gözler açıkken hapşırabilir misiniz ? başlıklı yazımızı inceledik dünkü yazımızıda aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir