Bunları Biliyor Musunuz?Diğer Herşey

Bor’dan Üretilmiş Yerli Deterjan Eti Matik

Eti Matik Bor Temizlik Ürünü nedir?
Eti Matik yerli imkanlarla ve devlet eliyle üretilen çamaşır deterjanıdır.


Eti Matik Bor Temizlik Ürünü hakkında
Dünya bor rezervlerinin %73 Türkiye topraklarında bulunmaktadır. Bor dan üretilen bir çok ürün var bu ürünlerin hayatımızda kullanabileceğimiz ilk çeşidi ise Eti Matik’tir. Eti Matik Eti Maden işletmeleri tarafından bordan üretilmiş yerli temizlik ürünüdür. Aslında bizler deterjan desekte üreticileri tarafından deterjan değil temizlik ürünü diye adlandırılıyor. Bunun sebebi ise bordan üretilmiş olması ve sağlık açısından daha kullanılabilir olmasıdır.

Eti Matik’in bir önemli avantajı ise fosfat ve petrol türevi içermemesidir. (Fosfatın koyulma sebebi suyu yumuşatmak ve deterjanın daha fazla köpürmesini sağlar.Fosfatın zararlarına aşağıdan ek bilgi bölümünden bakabilirsiniz.) Fiyat olarak da diğer deterjanlardan ekonomik olan Eti Matik dünya pazarının %10‘unu elinde tutmayı hedefliyor.

Ek bilgi

Eti Matik ile ilgili genel şikayet tozlanması ve fazla köpürmemesidir.

Eti matikin avantajı ise fosfat ve petrol türevlerinin bulunmamasıdır.

Bor Nedir : Bor atom numarası 5 olan kimyasal bir elementtir. Elektrik iletkenliği 20 dereceden 600 dereceye çıkıldığında yaklaşık 100 kat artar.

Deterjan Nedir : Bilgiye ulaşmak için Tıklayın.

Fosfatın zararları : Fosfat temizlediği yüzeylerde kalıntı bırakabiliyor. Yan etkileri ise mide bulantısı, deride tahriş ve ishal yapabiliyor. Fosfatın en fazla zararı aslında çevreye, denizleredir. Özellikle de denizlerimiz de ötrofikasyon denilen fosfat zehirlenmelerine yok açıyor. Ayrıca denizlerde bulunan yosunlar fosfat ile beslenerek denizdeki alanları kaplıyor ve tüm oksijeni tüketiyor. Bu da deniz yaşamını olumsuz etkiliyor.

Yeni ürün Yerli ürün.

One thought on “Bor’dan Üretilmiş Yerli Deterjan Eti Matik

  • Kata

    bu tür üretimler ekonomi için iyi olacak

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir