Bunları Biliyor Musunuz?Tarih

Dünyanın 7 Yeni Harikası Ve Hakkında Bilgi

Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Dünyanın 7 harikası insanoğlu tarafından yapılıp olağanüstü yapıtlar 7 yapıtın bulunduğu listedir. Bu listede bulunan eserler ise şunlardır.

  1. Keops Piramidi (Sağlam kalan tek yapıttır.)
  2. Babilin Asma Bahçeleri
  3. Zeus Heykeli
  4. Rodos Heykeli
  5. İskenderiye Feneri
  6. Artemis Tapınağı
  7. Kral Mausollos’un Mezarı (Halikarnas mozolesi)

Dünyanın 7 harikası ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayın

Dünyanın 7 Yeni Harikası

Yeni 7 Harika Vakfı (New 7 Wonders ) tarafından 2001 yılında başlatılan Dünyanın 7 yeni harikası adlı oylama ile dünyanın 7 yeni harikası seçilmiştir. Bu oylama da yaklaşık 100 milyon kişi oy kullanmıştır ve oylama 6 yıl sürmüştür. 7 Temmuz 2007 yılında biten oylamada seçilen Dünyanın 7 Yeni Harikası ise şunlardır.

Petra Antik Kenti (Ürdün )

Petra Antik Kenti Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir. Bu antik kentin yapım amacı tam belirlenemese de son araştırmalar da Petra’daki El-Hazne’nin altında gizli bir bölümün bulunması ve bu bölümün kral mezarı olduğu kesinleşmiştir. Kapladığı alan ise yaklaşık 100 kilometre karedir.

Çin seddi

Çin’in Kuzeybatısı boyunca uzanan Dünya’nın en uzun savunma duvarıdır. Duvarın yıkılmış olan kısımları ile beraber 6000 kilometre uzunluğundadır. Günümüzde hala sağlam olan bölümü ise 2500 kilometredir. En büyük amacı ise Türk ve Moğollara karşı savunmayı güçlendirmek içindir.Duvarın kalınlığı 6-7 metre yüksekliği ise 4-6 metre arasında değişmektedir. Her 200 metre de bir gözetleme kulesi bulunmaktadır. Duvar fazla uzun olmasından dolayı yer yer saray ve tapınaklar da bulunmaktadır.

Kurtarıcı İsa Heykeli (Brezilya)

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden olan bir heykeldir. Bu heykel bulunduğu dağın üzerinde 5 yıllık bir çalışma sonucu tamamlanmıştır. Heykelin uzunluğu 30 metredir ve 1145 ton ağırlığındadır. Kolları açılmış genişliği ise 30 metredir. İnşaat malzemesi olarak beton ve üzeri de sabun taşı ile kaplanmıştır.

Machu Picchu  Antik Kenti (Peru)

Machu Picchu Antik Kenti 2360 metre yükseklikte And dağlarının bir zirvesinde bulunan bu kent Peru’nun Cusco şehrine 88 kilometrelik mesafededir. 1450’li yıllarda inşa edilen kent 1532 yılında İspanyol istilacılar tarafından sık dağlar arasında fark edilmemiştir.

Chicken Itza Piramidi (Meksika)

Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik yapısıdır. Bu piramidin yüksekliği üst platforma nazaran 24 metre’dir. Bu piramidin 4 köşesinde de 91 basamak bulunur.

Kolezyum (İtalya)

Milattan sonra 72 yılında yapımına başlanan bu yapı Milattan sonra 80 yılında tamamlanmıştır. İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinir.

Tac Mahal (Hindistan)

Hindistan’ın Agra şehrinde ve Jumna nehri’nin kıyısında inşa edilmiştir. Zamanın Babür Hükümdarı tarafından ölen eşi için yapılmıştır.  Bu yapının yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmıştır. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe Mimar Sinan’ın talebelerinden Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmıştır. 1632 yılında yapımına başlanan Tac Mahal 1652 yılında tamamlanmıştır. Beyaz mermerden yapılan 4 adet minaresi bulunan ve dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmıştır. Ayrıca yüzeyinde bulunan mermerlerden dolayı güneşin açısına göre dış renginin değiştiği söylentiler arasındadır.

 

2 thoughts on “Dünyanın 7 Yeni Harikası Ve Hakkında Bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir