Bunları Biliyor Musunuz?Faydalı BilgilerGenel Kültürİlginç

Y Kuşağı Nedir? Y Kuşağı Hakkında Bilgi

Y Kuşağı Nedir?

Y kuşağı X kuşağından sonra yetişen nesildir. 1980-2000 yılları arasında doğan bu nesil gelişen teknolojiye daha kolay adapte olabiliyor. Y kuşağından önceki nesil yani X kuşağı (1965-1980) adaptasyon konusunda ne yazık ki Y kuşağı kadar şanslı değil.

Vietnam savaşının ardından tüm dünyadan ekonomistlerin, masonların, ileri gelenlerin ve birçok ülkenin katılımıyla Y kuşağı bilinçli bir şekilde oluşturulmaya başlanmıştır. X kuşağı 1980 yılı itibariyle sona ermiş ve yerine Y kuşağı oluşturulmaya başlanmıştır.

Y Kuşağının Sahip Olduğu Özellikler

Y kuşağı internet, televizyon ve cep telefonu gibi teknolojik aletlere kolay ulaşabilen ve olan biten her şeyden haberdar olan bir kuşaktır. 1980-2000 yılları arasında doğan bu kuşak Gameboy ve Atari’lerle büyüyen bir kuşaktı. Bu kuşağın kullandığı temel unsurlar; iletişim, globalizm, medenilik ve teknolojidir.

Kolay bir şekilde teknolojiye adapte olan bu kuşak bilgiyi kaynağından öğrenmesiyle ön plana çıkmaktadır. İnternet’e de çok olay bir şekilde adapte olan Y kuşağı kolay adapte olan ve kolay öğrenen bir yapıya sahiptir.

Y Kuşağı Nedir? Y Kuşağı Hakkında Bilgi | Bilgicim Genel Kültür Bilgileri, y kuşağının temel amacı,y kuşağı ne demektir,y kuşağı hangi yılları kapsar,x kuşa

Y Kuşağı nın Temel Amacı

Y kuşağının oluşturulmasındaki amaç daha çabuk öğrenen ve daha iyi bir kuşak yetiştirmekti. Bu nedenle Y kuşağı kolay kolay tatmin olmayan bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni ise teknolojidir. Teknoloji sayesinde bu kuşağın bireyleri istedikleri şeyi kaynağından öğrenebilme imkânına sahiptir.

Y kuşağı genel olarak girişimci ve kendi işini kurmayı planlayan bir nesildir. Sorumluluk almaya ve risk almaya yatkın olan bu nesil emir almaktan da pek hoşlanmıyor. Yüksek otorite karşısında rahatsız olan bu kuşak özgürlüğü ve girişimciliği daha çok benimsiyor. Y kuşağı 2001 yılında sona erdi ve Z kuşağı başladı. Bu kuşak şimdiye kadar yetişen en eğitimli, en teknolojiye açık ve en medeni insanlar topluluğu olarak adlandırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir