Diğer HerşeyGenel Kültür

Tükenmez Kalem Nedir? Tükenmez Kalem ile ilgili bilgi

Tükenmez Kalem Nedir?

Tükenmez Kalem : Yazma,çizme ve benzeri işlerde kullandığımız çeşitli biçimlerdeki araca kalem denmektedir. Birçok çeşidi bulunmakla beraber biz bu yazımızda kısaca tükenmez kalemi açıklamaya çalışacağız.

İçi özel bir mürekkeple dolu ve ucunda küçük bir bilyesi bulunan ince bir borucuktan oluşan kalem türüne tükenmez kalem denmektedir. Tükenmez kaleme, tükenemez denmesinin sebebi ise onunla yaklaşık 2-3 kilometre uzunluğunda bir çizgi çizilmesine olanak sağlamasıdır. Günümüzde kullanılabilirliği açısından en çok tercih edilen kalem türlerindendir. Günümüzde en yaygın mavi, siyah ve kırmızı mürekkep renkleri ile yazan tükenmez kalemler kullanılmakla beraber başka diğer renklerde yazan tükenmez kalemlerde üretilmektedir.

Günümüzde kullanılan türlerden olan plastik tükenmez kalem çeşitleri, Tükenmez Kalem Nedir
Günümüzde kullanılan türlerden olan plastik tükenmz kalem çeşitleri

Tükenmez kalemin ortaya çıkışı olarak 30 Ekim 1888 yılını yani ABD’li denizci John Loud’ın derilerini işaret etmek amacıyla ucunda bilye bulunan mürekkepli bir kalem icat etmesi ve bu kalemin patentini almasıyla başladığını söyleyebiliriz. 1935 yılına geldiğimizde ise gazete editörü olan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi bu buluşu geliştirmeyi başardılar. Daha sonra kardeşler işi biraz daha ileri götürüp Arjantin’de bir fabrika açmışlardır. Daha sonraki yıllarda artan tükenmez kalem üreticileri neticesinde rekabet oluşmaya başlamıştır. Kısaca tükenmez kalemin ortaya çıkış serüvenini bu şekilde özetleyebiliriz.

wikipedia.org ve tdk.gov.tr adreslerinden yararlanılmıştır.

2 thoughts on “Tükenmez Kalem Nedir? Tükenmez Kalem ile ilgili bilgi

  • Kalem

    Tükenmez kalem hakkında güzel bilgi

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir