Eğitim

Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri Okuma Sitesi

Çocuk Masalları Okuma Sitesi

Masalların insanoğlu var olduğundan beri toplumun inşasında önemli bir yeri olmuştur. Geçmişten bugüne insanlar kendi yaşam ideallerini, değerlerini, yaşamdan beklentilerini masaldaki olaylara ve masal kahramanlarına atfederek anlatmış ve yüzyıllar boyu masallar bu yolla gelecek kuşakları eğitmeye çalışmıştır. Bir varmış, bir yokmuş diye başlayan masallarda zaman geri plana atılarak olayların gerçekleşme süreci ele alınmıştır.

Masallarda genellikle doğaüstü olayla konu edinmiştir. Örneğin; Keloğlan masallarında Keloğlan ile Dev karşılar, ve bizim kel oğlan, keleş oğlan Dev ile mücadelesinde galip gelerek büyük bir başarı kazanır. Yine başka bir masalda Keloğlan köyün en fakir çocuğuyken, padişahın kızına talip olur, sonunda padişahın kızını alarak onunla evlenir.

Masallar çocukları büyüler ve onlara dünyanın farklı kapılarını açar. Krallar, kraliçeler, şehzadeler, prensesler, yoksul köylü çocukları, çalışma azmi, iyiliğin gücü adına kötülerle, devlerle, canavarlarla, kötü kalpli cadılarla savaşırlar. Çocuklar, umudun hiç bitmediği iyilerin bir gün mutlaka kazanacağı, kötülerinse kaybetmeye mahkum olduğu masal evreninde yolculuk ederler.

Eğitici masallar, çocukların hayal dünyasını zenginleştirerek, onların soyut düşünce becerilerini geliştirir, kelime haznelerini zenginleştirir, dili etkili kullanmasını sağlar. Ayrıca masalları okuyan ile masalı dinleyen arasında iletişim sağlar. Bu iletişim aradaki bağı güçlendirir ve çocukların ebeveynlerine karşı olumlu davranış göstermesini sağlar.

Bütün masallar doğduğu kültürlerden izler taşır. Eski Türk kültürünün efsane ve masallarının konusu hep doğayla mücadele ve doğaüstü varlıklarla mücadele olmuştur. Özetle; Çocuklarımıza Türk masalları, bilhassa Keloğlan masalları okumaları tavsiye edilir. Geçmişten geleceğe aktarılan bu masallar, değerler eğitimi için yegane araçtır. Masallara ulaşım imkanı olmayanlar için naçizane bir site tavsiye edebiliriz. Türk masalları ve dünyaca ünlü hayvan masallarını, bitki masallarını, fablları birarada bulabileceğiniz masal okuma sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir