Eğitim

Masal Okumanın Önemi, En Güzel Çocuk Masalları

Masal Okumanın Önemi

Masal okumak, güzel alışkanlıklar edindirmek, onları eğlendirmek, onları geleceğe hazırlamak için ders çıkaracağı hikayeler anlatılarak, onların hayatın zorluklarına karşı gelebilmesini sağlar. Kimi zaman gerçeğe yakın temelleri olan, kimi zaman da gerçekten uzak olan anlatılar, öyküler vardır. Masallar çoğunlukla kısa öykülerden oluşur. Küçük çocukların rahatlıkla anlayabileceği bir anlatım diline sahiptir.

Her milletin, her kültürün, toplumların kendi yaşamlarına özgü, kendi örf ve gelenekler uygun masalları ve masal kahramanları vardır. Buna rağmen masallar evrensel değerlere sahiptir çünkü temelinde birçok masalın konusu ya da ana fikri benzerdir. Hepsi insanlara değerleri öğretmeyi amaçlar. Bilhassa televizyon ve radyo gibi iletişim araçlarının olmadığı hatta elektriğin henüz keşfedilmediği dönemlerde, çocukların güzel zaman geçirmesini sağlamak ve iyilikle, kötülüğü, güzel ile çirkini, doğru ile yanlışı öğretebilmek için sık sık çeşitli masallar anlatılırdı. Ayrıca masallar, çocuk hikayeleri olarak da adlandırılmaktadır. Köylerde ve şehirde dilden dile, nesilden nesile aktarılan birçok masal, orijinal halinden uzaklaşmış olsa da; ana fikirde ve öykünün temellerinde önemli değişiklikler yaşanmamıştır.

Masallar Gerçeklikten Uzak Öğeler İçerebilir

Masallar, genelde iyi bir karakter ve kötü bir karakterin bulunduğu, sonunda iyilerin kazandığı ya da yaptığı kötülükten pişman olup, kaybeden öykülerdir. Çocuklara masal okuyarak, onların iyi ve güzeli öğrenmesi amaçlanır. Öykülerde karakterler, çoğunlukla insanlar, hayvanlar ve bitkilerden oluşur. Çocukların hayal etme becerisini geliştirmeyi de amaçlayan masallarda, konuşan hayvanlar ve ağaçlar, uçabilen insanlar, dev ya da cüce canlılar gibi gerçeklikten uzak öğeler de bulunabilir. Birçok masalda yer ve zaman kavramı kesin değildir. Mişli geçmiş zamanla anlatılan çocuk masallarında zamanı “evvel zaman içinde” şeklinde tasvir etmek; çok tercih edilen bir anlatım şeklidir. Zengin masal içeriğine sahip sitemizi ziyaret ederek; Dünyanın en popüler ve Türkiye’nin en iyi masallarını okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir