ElektronikFaydalı BilgilerTeknoloji

Replika Nedir? Replika Nasıl Alaşılır?

Replika Nedir? Replika Nasıl Anlaşılır?

Replika Nedir?

Replika diye tabir edilen ürünler, son 1 özellikle tüm e ticaret sitelerinde çok fazla rastladığımız ürünler halini almıştır. Orjinal satılan ürünlere göre oldukça düşük bir fiyat ile karşımıza çıkabilmektedir. Satışlar e-ticaret sitelerinde “Bire bir replika” diye satılmaktadır. Bazı fırsatçı kişiler ise orjinaline çok benzeyen bu ürünleri orjinal ürünmüş gibi sunabiliyor. Replika nedir ve replika hakkında bilgiyi yazımızı devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle Replika kelime anlamı olarak birebir kopya olarak tabir edilmektedir. Yani replika ürünler en fazla akıllı telefonlar olarak karşımıza çıkar ve dış görünüş olarak orjinalinden ayırt edilmesi oldukça zordur. Çünkü yapımının asıl amacı anlaşılmamak ile beraber alanlar yüksek fiyatı nedeniyle alınamayan telefonları replika olarak almaktadır. Sadece dış görünüş olarak birebir benzeyen replikalar kalite açısından orjinal ürünlerin çok çok altında kalmaktadır. Aynı zaman da replika üretimi o kadar yaygındır ki orjinal telefonlar çıkmadan replikası piyasaya çıkmaktadır. Ayrıca replika kelimesi yerine sahte yada imitasyon kelimeleri de kullanılabilir. Çin işçilik maliyeti açısından uygun olduğu için en yaygın replika üretim Çin de gerçekleşmektedir.

Basit olmasa da replika ürünleri anlamanın yollarına yazımızın devamında bakalım.

Replika Nedir Nasıl Anlaşılır?

Replika ürünlerin ağırlıkları orjinal ürünlere göre farklılık göstermektedir. Replikalar orjinal ürünlere göre hafif veya ağır olabilir. Bunun sebebi ise ikisi için kullanılan malzemelerin farkından kaynaklanmaktadır.
İkinci faktörümüz renk: Örneğin orjinal bir akıllı telefonda renkler orjinaline daha farklı olmaktadır. Bu durum ilk bakışta anlaşılmaz ama dikkatli bakıldığında anlaşılabilmektedir. Aynı zamanda bazı kıyafetlerin orjinallerini anlamak için ise hologram arayabilirsiniz. Orjinal kıyafetlerde hologram bulunurken replika olanlarda bulunmaz, bulunsa da anlaşılacak derece de kalitesiz olur.

En büyük fark fiyat : Evet replika ürünlerini anlamanızı sağlayacak en önemli madde ürünün fiyatıdır. Örneğin orjinal bir iphone 6 2.500 tl civarında iken replika olarak satışa çıkan iphone 6 200 tl den başlayan fyatlarla alınabilir.

Son olarak satış ağı E-ticaret mağazalar : Replika ürünler orjinal olmadıkları için satışları patent haklarından dolayı yapılmaz ama e-ticaretin gelişmesiyle internet satışları çok fazla yapılmaktadır. Eğer internetten aldığınız ürünlerin orjinalliğinden şüphe ederseniz, güvendiğiniz sitelerden alım yapınız. Çünkü replika olarak aldığınız ürünlerde sorunlar olabilir.
Bu sorunlar;
İstediğiniz ürünün gelmemesi
Siparişinizin eksik olması
Geç gelmesi
Farklı ürün gelmesi
Son olarak ürünün hiç gelmemesi
Replika ürünler satılan e-ticaret sitelerinde bu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca olarak aldığınız telefonlarda sar (radyasyon) değerlerinin fazla olması.(Hepsinde radyasyon var demeyin bunlardaki daha zararlı) Kıyafetler de kanserojen boyalar kullanımı gibi sağlığını tehdit eden bir takım zararları da vardır.

replika nedir ,replika telefon , replika ürünler , replika fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir