ElektronikNasıl YapılırTeknoloji

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Çalışır? Hakkında Bilgi

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Çalışır?

Bir nesnenin sanal ortamda tasarlanarak, katı formda basılmasına üç boyutlu baskı denilmektedir. Üç boyutlu yazıcı ise üç boyutlu baskıyı gerçekleştiren cihazlara verilen isimdir. Üç boyutlu yazıcılar büyük bir devrim sayılmaktadır. Artık insan organlarına kadar birçok nesnenin üretilebilmesi hayal olmaktan çıktı.

Bilgisayarda çizilen 3 boyutlu nesneler üst üste ince tabakalar halinde 2 boyutlu düzlemde üretilmektedir.

Üç Boyutlu Yazıcı ile Nesneler Nasıl Üretilir?

İlk adım olarak tasarım programında söz konusu nesnenin çizimi yapılmaktadır. Ya da söz konusu nesne bazı programlar yardımıyla 3 boyutlu olarak taranmaktadır. Elde edilen model 3 boyutlu yazıcıya aktarıldıktan sonra, ince katmanlar halinde üst üste yazdırılmaktadır. Bu işlem esnasında genel olarak plastik malzeme kullanılmaktadır.

Oluşturulan dizayn en ince ayrıntılarına kadar milimetrik olarak incelenmektedir. Merdane yardımıyla ince tabaka toz, yazıcının yapım çemberine taşınır. Tozun ilk tabakasından sonra yazıcı işe başlamaktadır. Objenin koordinatlarına uygun olarak yerleştirilen mürekkepler, yapıştırıcı madde yardımı ile üç boyutlu boyama yapmaya başlar. Her yeni tabakada yapıştırma işlemi gerçekleşmektedir.

Üç Boyutlu Yazıcı Nasıl Çalışır? Hakkında Bilgi başlıklı yazımız ile 3 boyutlu yazıcıları ve 3 boyutlu nesnelerin nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştık. Sizde bilgilerinizi yorumlardan iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir