Faydalı BilgilerGenel KültürSağlık

Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Hakkında Bilgi

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi miz bizleri mikroplardan koruyor ve görevini başarıyla tamamlıyor. Bu sebeple sağlıklı kalabilmek istiyorsak bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekmekte. Bunu yapmak zor görünüyor olabilir fakat hiç de zor değil. Günde bir elma yemek bunun bazı alternatifleri.  Bağışıklık sistemimizi oluşturan hücrelerin  %70’i sindirim sisteminin içinde mevcut. Biz bağırsaklarımızın ne kadar önemli bir iş yaptığını çokta fark etmiyoruz ama sindirim ve boşaltım organlarımızla vücudumuzdaki toksinleri bedenimizden uzaklaştırıyor. Bu durumda sağlıklı bir sindirim sistemi sağlıklı bir bağışıklık sistemiyle aynı anlama geliyor. Bunun için ise şekerli gıdalardan uzak durup lifi yüksek besinler tüketmek gerekiyor. Günlük anlamda ise probiyotik tüketmek bağırsaklarımızdaki faydalı bakterileri çoğaltıyor.

Bağışıklık Sistemi Hakkında Bilgi

Vücudumuzda immünoglobulin A proteini salgılanır bu protein vücudu soğuk algınlığına karşı koruyup direncini artırıyor. Stres ise tam tersi olarak bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Vücudumuz stres altındayken fazla kortizol salgılıyor bu ise vücut direncini azaltıyor. Az uyku da vücut direncini azaltan etkenlerden.  Günde altı saatten az uyumak vücudun grip mikrobuna yakalanma olasılığını artırıyor.

Grip için bilindiği üzere korunmanın en iyi yollarından biri grip aşısı olmak. Fakat bunun da daha etkili olduğu saatler bulunmakta. İngiltere’de yapılmış bir araştırmaya göre aşısını 9 ile 11 arasında yaptırmış kişilerin vücudunda daha fazla antikor tespit edildiği yönünde. Bunun ise vücut ritmiyle alakalı olduğu söyleniyor. Sonuç olarak grip aşısı olacaksanız sabah saatlerini seçmenizde fayda var.

Bazı şeyler bağışıklık sistemimizi hızlandırma da çok etkili oluyor. Örneğin sarımsak, alkol , tavuk suyu çorba, elma vb. 3 aylık kış süreci boyunca sarımsak yiyen insanlar çok daha az grip oluyor ve kendilerini kolon kanserine karşı dirençli kılıyorlar. Alkole gelirsek, bilinçli bir şekilde tüketimi sağlanırsa sindirim sistemini güçlendiriyor. Elma günlük olarak tüketilmesi gereken en önemli besinlerin başında yer alıyor. Tavuk suyu çorbası bağışıklık sistemini güçlendiren amino asitleri içinde barındırıyor. Özel olarak ev yapımı tavuk çorbasını kış aylarında tüketmek bağışıklık sistemimiz için büyük önem arz ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir