Faydalı BilgilerGenel Kültür

Sahte parayı ayırt etme yöntemleri

Sahte parayı ayırt etme yöntemleri

Günümüzde giderek artan sahte paralar kişilerin mağdur olmasına neden olduğundan dolayı Sahte parayı ayırt etme yöntemleri hakkında sizlere önemli ipuçları verelim. Özellikle sahte paranın farkına varmak için gerçek paranın bazı özelliklerini bilmemiz gerekmektedir.

Sahte parayı ayırt etme yöntemleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Sadece elimizle farkına varacağımız ayrıcalıkları açıklayarak başlamak isteriz. Gerçek paraların ön yüzünde bulunan yazıların kabartma şekli ile yazıldığını açıklamak istiyoruz. Buraya elinizle hafif bir sürtme şeklinde değdirmeniz durumunda paranın gerçek olduğunu anlamış olacaksınız.  aynı zamanda paranın sağ tarafında bulunan hologram kısmında bulunan etiketlerin yanar dönerli olması da paranın gerçek olduğunu belli eden detayların başında gelmektedir. Paranın renginin çok net olması da paranın gerçek olduğunu gözler önüne sermektedir. Ayrıca paranın gerçek olduğunu anlamak için paranın üzerinde bulunan çizimlere de bakmanız yeterli olacaktır. çizimlerin oldukça net olması paranın gerçekliğini bir kez daha anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sahte parayı anlamanın en kolay yolu ise paranın basıldığı kâğıdın kalitesinden yola çıkmak olacaktır. Burada elinizde bulunan herhangi bir gerçek paranın kağıdı ile sahte olduğunu düşündüğünüz paranın kağıtlarına yumuşak bir dokunuş yaparak bu sahteliği anlama şansını hissetmiş olacaksınız. Gerçek paranın bu özelliklerini bildiğiniz zaman sahte paranın nasıl olduğunu konusunda az çok fikriniz olacaktır. Özelikle 6 sıfırın TL den atılmasından sonra basılan paraların yapımının oldukça zor olması piyasalarda sahte para olaylarının giderek azalmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir