Nasıl Yapılır?

Yeni Nesil Ehliyet Nasıl Alınır?

Yeni Nesil Ehliyet Nasıl Alınır

Yeni Nesil Ehliyet Nasıl Alınır? 1 ocak tarihi ile ehliyetler değiştirilmeye başlandı fakat, bu ehliyetler artık ömür boyu kullanılamayacak ve belli süreler için de ehliyetin yenilenmesi gerekecek. Fakat bunun kolaylaşması açısından ehliyet yenileme işlemleri için internet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü online randevu ekranından yenileme için randevu alınabiliyor.

15 lira karşılığında değiştirilen yeni nesil ehliyetler, 31.12.2020 tarihine kadar yani, 1.1.2016 dan itibaren 5 yıl içerisinde tüm eski tip ehliyetler değiştirilmiş olacak. Ancak bu işlem için gerekli olan evraklar vardır. Bunlar eski sürücü belgesi, sürücü sağlık raporu, 15 liranın vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz, 2 vesikalık fotoğraf, nüfüs cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği belgeleri yeterli olacaktır.

Sürücü belgesi almak isteyen vatandaşların bunların dışında belli şartları da yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartları; M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgesi alacak kişilerin en az 16; A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacak kişilerin en az 18; A sınıfı sürücü belgesi alacak kişilerin en az 20, 15 kilovatı aşan 3 tekerlekli motosikletler için 2; C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacak kişilerin en az 21; D, DE sınıfı sürücü belgesi alacak kişilerin en az 24 yaşını doldurmuş olması gereklidir.

Bilinmelidir ki eğer sağlık açısından sürücü elverişli değilse o zaman ehliyet geri alınacak. Yani eğer ilk ehliyet alındığı tarihten sonra sürücülüğe engel teşkil edecek dramatik değişiklikler tespit edilirse eğer sürücü belgesine el konulacak ve daha sonra tekrar muayene olması ve sağlık raporu alması gerekli kılınacak. Muayeneler sonucunda eğer sürücü olabilecek özellikleri gösteriyorsa ancak o zaman geri verilecek. Fakat sağlık olarak sürücüde, sürücülüğe engel teşkil eden bir durum tespit ediliyorsa o zaman sürücü belgesi geri verilmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir