FutbolSpor

MKE Ankaragücü Spor Kulübü Hakkında bilgi

MKE Ankaragücü Spor Kulübü

Makine Kimya Endüstrisi Ankaragücü ya da kısaltmasıyla MKE Ankaragücü Spor Kulübü, Sarı lacivert renkleriyle Kupa Beyi takma adıyla 31 Ağustos 1910 Kuruluşu ile 19 Mayıs Stadyumu’nda maçlarını sürdürmektedir. Genellikle futbol takımı’yla tanınan Ankara merkezli spor kulübü. Ayrıca MKE Ankaragücü, Ankara’nın ilk spor kulübüdür. Şuan Spor toto 2. lig’de mücadele etmektedir.

MKE Ankaragücü Spor Kulübü Kuruluş

Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul çapında maçların yapıldığı İstanbul Ligi sürmekteyken savunma sanayisinde çalışan işçi futbolcular ile buralara işçi yetiştiren meslek okullarında okuyan gençler kendi kulüplerini kurmak için girişimlerde bulunurlar. İmalat-ı Harbiye Mektebinin son sınıf öğrencilerinden Şükrü Abbas öncülüğündeki Turan Sanatkarangücü ile Agâh Orhan öncülüğündeki Altınörs İdmanyurdu aynı tarihte, 31 Ağustos 1910 günü kurulmuştur. İki kulüplü bir birleşmeyle kurulduğu için kulübün kurucu iki başkanı vardır. Bu başkanlar Kazım Bey ve Hasan Muslihiddin Bey’dir. Daha sonra birleşecek olan iki takım ilk maçlarını birbirlerine karşı yaparlar. 4 Nisan 1911 günü yapılan maç 0-0 berabere devam eden maç çıkan olaylar nedeniyle tamamlanamamıştır. Bu dönemde sendikal faaliyette bulunarak işçi haklarını savunan çevrelerle kulüpler yakın temas halindedir.

İşgal Yılları Ankara ve Kurtuluş Savaşı

Altınörs İdmanyurdu ve Turan Sanatkarangücü, kuruluşuna öncülük ettikleri Cuma Ligi’nde kesintili de olsa oynadıktan sonra I. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle oluşan yenilgi koşullarında spora ara vermek durumunda kalırlar. Kulüplerin tarihinde İstanbul’daki işgalcilerle yapılan maçlara dair bir kayıt bulunmaması, işgalcilerle maç yapılmasının reddedilmesiyle açıklanır. Kulüplerin etkin olduğu silah fabrikalarının yabancı askerler tarafından basılması ve Kuva-yi Milliye hareketine desteğin engellenmesi üzerinde kulüpler Anadolu’ya geçme kararı alır. Türk Kurtuluş Savaşı sırasında çok zor koşullarda orduya silah ve cephane sağlayan İmalat-ı Harbiye işçilerinin bazıları savaş sırasında hayatını da kaybedecektir.

Yeni Kurulan Cumhuriyet Ve Başkentte Ankaragücü

Kazanılan bağımsızlığın ardından ilan edilen cumhuriyetin başkenti yeniden kurulurken, Ankaragücü’nün de temelleri atılır. 1920 yılından itibaren Ankara’da bulunan iki klüp 1922 yılından itibaren yeniden faaliyete geçer. Başkent Ankara’da ilk resmî futbol maçı 26 Ekim 1922 günü bugünkü Cebeci İnönü Stadyumu’nun bulunduğu yerde yapılan maçta Anadolu Sanatkarangücü askeri takım olan Talimgâhgücü’nü 2-1 yener. Başkentin gelişmesi ve özellikle işçilerin artmasıyla birlikte sonradan Ankaragücü adını alacak kulübe destek artar. Fabrikalar çerçevesinde dayanışma sandıklarıyla, işçi örgütleriyle birlikte gelişen kulüp sosyal alanda da faaliyet gösterecek, o dönemde ilgi çeken bir bando takımı kuracaktır. Ankara’da kurulan ilk futbol ligi 1923-24 sezonuyla açılırken iki kulüp Anadolu-Turan Sanatkarangücü olarak birlikte katılır. Bu dönemden sonra çeşitli farklı isimler altında mücadele edilecektir. 1933 yılında bugünkü adı olan Ankaragücü adını alacak olan mahalli Ankara Liginde çok kez şampiyon olacaktır. Profesyonel milli ligin kurulmasıyla bugüne dek gelen macerasına devam edecektir.
MKE Ankaragücü Spor Kulübü Hakkında bilgi

MKE Ankaragücü Spor Kulübü Arma

İmalat-ı Harbiye çalışanları tarafından desteklenen ve çalışanların bizzat oynadıkları Ankaragücü arması da kuruluşu ile örtüşen bir semboldür. İmalat-ı Harbiye yani günümüz anlamıyla savaş malzemesi üretimi yapan devlet menşeili kuruluşun adıyla paralel olarak yatık bir mermiden esinlenerek çizilen logo asaleti ve vatanı müdafaayı simgelemektedir.Ayrıca şehit veren iki takımdan birisi olan Ankaragücü, “Milli Mücadele” yıllarında ülkeye yaptığı hizmetlerle ön plana çıkmıştır.

Diğer Kulüplerle İlişkiler

Ayrıca kulübün kardeş kulübü de Bursaspor’dur. Bursaspor ve Ankaragücü taraftarları arasında kurulan ölümsüz dostluğun çok anlamlı bir de hikâyesi vardır. Ankara’da üniversitede okurken, Ankaragücü taraftarları içinde yer alan Bursasporlu Abdülkerim Bayraktar’ın Anadolu takımlarının dayanışması konusundaki örnek davranışı klasikleşir ve 1993′te Abdülkerim Bayraktar’ın şehit olmasıyla daha da alevlenen örnek dostluğun sonsuza kadar süreceği vurgulanmaktadır.

Avrupa Kupaları

UEFA Kupa Galipleri Kupası

1972/73 Ankaragücü -Leeds United 1-1 0-1 – 1. Tur

1973/74 Ankaragücü – Glasgow Rangers 0-2 0-4 – 1. Tur

1981/82 Ankaragücü – SKA Rostov 0-3 0-2 – 1. Tur

Uefa Kupası

1999/00 Ankaragücü – B36 Tórshavn 1-0 1-0 – ET

1999/00 Ankaragücü – Atletico Madrid 0-3 1-0 – 1. Tur

2002/03 Ankaragücü – Deportivo Alavés 1-2 0-3 – 1. Tur

Başarılar

Türkiye Kupası

Şampiyonluk (2): 1972, 1981

İkincilik (3): 1973, 1982, 1991

Taraftarlar

Ankara, farklı şehirlerden göç alan büyük bir kent olmasına rağmen bir memleket takımı niteliğindeki MKE Ankaragücü’ne birçok sevdalı barındırmaktadır içerisinde. Tüm şartlarda takımlarına koşulsuz sahip çıkan kemik bir taraftar topluluğu vardır. Ayrıca Ersun Yanal dönemi gibi başarının arttığı dönemlerde müthiş destek görmesi, küskün taraftarın çokluğunun ve yüksek potansiyelin kanıtıdır. Taraftarlar özellikle 1970’li yıllarda Gecekondu adını verdikleri Gençlik Parkı tarafındaki kale arkası tribünde bulunurlar. Tribünlerde anonim olarak ortaya çıkan Bastır Ankaragücü sloganı çok büyük yankı bulmuş ve kabul görmüştür.

Ankaragücü Store

Ankaragücü Store’dan Ankara’da iki tane bulunmaktadır. Bir tanesi Tandoğan Tesisleri‘nde diğeri ise Sıhhiye‘dedir. Başka bir şehirde şubesi bulunmamaktadır.

Şubeler

Futbol: MKE Ankaragücü(Futbol Kulübü) Ve Ankaragücü U21.

Voleybol: MKE Ankaragücü Bayan Voleybol Takımı (2015 yılında kapatılmıştır.)

Masa Tenisi: MKE Ankaragücü Bayan Masa Tenisi Takımı.MKE Ankaragücü’nün bayan masa tenisi takımıdır. MKE Ankaragücü (bayan masa tenisi takımı), 2011-2012 sezonunda Türkiye Bayanlar Masa Tenisi 2. Liginde ilk 3 mücadelesi verip, Türkiye Bayanlar Masa Tenisi 1. Ligine yükselme şansını elde etmek istiyor. Böylelikle masa tenisi şubesini daha profesyonelce ve ileri ki yıllarda en üst lig olan Süper Lig’e çıkana kadar başarı sağlanmak isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir