SporVoleybol

Voleybol Nedir? Voleybol ile ilgili bilgi

Voleybol Nedir?

Voleybol file ile ikiye ayrılmış belirli alanlarda iki takım arasında topla oynanan bir spor dalıdır.

Oyunun amacı belirli kurallar çerçevesinde topu, filenin üzerinden geçirerek rakip takımın oyun alanına değmesini sağlamak ve rakip takımın da aynı şekilde yapacağı hücumu önlemektir. Takımlar fileden topu karşı tarafa gönderirken kendi saha alanları içinde her oyuncuya topa 1 kez dokunma hakkı verilmektedir. Oyunculara bir hücumda en fazla 3 kez topa dokunma hakkı verilmektedir. (Blok olması durumunda bu hak 4 keze çıkmaktadır.)

Müsabaka bir takımın servis atması ile başlamakta ve her sayı alan takımın servis atmayı sürdürmesi ile devam etmektedir. (Servis, belirlenen oyun alanı gerisinden topu filenin üzerinden geçirerek karşı tarafa göndermedir.) Voleybolda Rally Sayı Sistemi uygulanmaktadır. (Bir rally kazanan bir takım bir sayı kazanmaktadır.) Servisi karşılayan takım rallyi kazandığında sayı ve servis atma hakkını elde etmektedir.

Servis atmaya hazırlanan bir oyuncu
Servis atmaya hazırlanan bir oyuncu

Oyunculardan birine hakemin sarı kart göstermesi durumunda oyuncunun takımı 1 sayı ceza almakta ve servis kullanma hakkı var ise bu hak karşı tarafa geçmektedir. Hakemin oyuncuya kırmızı kart göstermesi durumunda ise oyuncu o set bitene kadar bir daha oyuna müdahale olamamaktadır. Oyuncular saat yönünde bir pozisyonda hareket etmektedirler. Voleybol, spor salonlarında, plajda veya çimde oynanabilmektedir.

İlk olarak 1985 yılında “mintonette” adıyla oynanmıştır. (Daha sonraları topa yere değmeden vurma ilkesinden (vole) yola çıkılarak “voleybol” adı önerildi ve oyun bu adla tanındı.)  1947’de Paris’te FIVB (Uluslararası Voleybol Federasyonu) kuruldu. Merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan FIVB (Uluslararası Voleybol Federasyonu) dünya voleybolunu yönetmek ve geliştirmek amacıyla ulusal federasyonların bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Günümüzde, FIVB’ye  (Uluslararası Voleybol Federasyonu) 160’tan fazla ülke üyedir.

wikipedia.org adresinden yararlanılmıştır.

One thought on “Voleybol Nedir? Voleybol ile ilgili bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir