İnternetTeknoloji

İnternet’in Bilinmeyen Yüzü; Deep Web

İnternet’in Bilinmeyen Yüzü; Dark Web

Deep Web; derin ağ demektir. Sıradan kullanılan arama motorları yani; Google, Yahoo, Yandex gibi sitelerde sonuç vermeyen konuların, başlıkların ve sitelerin yayınlandığı karanlık bir ağ anlamını taşımaktadır. Yapılan illegal işlerin yayınlanabilecek olmasından dolayı tüm kullanıcılara açık olan arama motoru sitelerinde sonuç vermeyen karanlık ağ bağlantılarına ulaşmak için farklı yöntemler gerekmektedir. Fakat bu farklı yöntemleri denemek veya bir şekilde başarılı olup karanlık ağ sitelerine giriş yapmak oldukça tehlikeli olacaktır.

Deep Web ağının içerisinde binlerce site bulunmaktadır ve bu siteler Dark Web olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca bu sitelere giriş yapabilmek için kullanılan en yaygın yollardan biri Tor Browser’dır. Tor Browser sayesine pek çok gizli siteye giriş yapabilmek mümkündür. Özellikle kiralık katil siteleri, pornografik gösterimler, yasal olmayan devlet bilgileri bu şekilde kolaylıkla bulunabilmektedir. Ayrıca sitede hiçbir şekilde banka havalesi veya eft kullanılmamaktadır. Çünkü verilecek bilgiler doğrultusunda Deep Web oldukça riskli olmaktadır.  Siteler arasında geçen ve işleyen para birimi; “Bitcoin” olarak adlandırılmaktadır.

Uyuşturucu kaçakçılığı, kiralık katil bulma, silah ve insan kaçakçılığı da bu siteler aracılığı ile yapılmaktadır. Sitelere giriş yapmak ise kesinlikle önerilmemektedir. Rivayetlere göre belirtilen ve ifade özgürlüğü olmayan ülkelerin birbirleri ile bu siteler aracılığıyla iletişime geçtiği de söylenmektedir. Ayrıca kimi söylemlere göre de Deep Web’in katmanları olduğu ve katmanları irdelikçe ortaya çıkan şeylerin daha da inanılmaz olduğu belirtilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir