Nasıl Yapılır?Sağlık

El Çatlamasını Nasıl Giderebiliriz?

El Çatlamasını Nasıl Giderebiliriz?

El Çatlamasını Nasıl Giderebiliriz.

Kış zamanında soğuktan dolayı yazın sıcağından ötürü etkilenmekte olan eller, havanın değişmesinden ötürü kurumaya başlar ve çatlar. Ellerimiz neme çok fazla ihtiyaç duyar. Bu el çatlamalarına evde çözüm üretmek zor değildir. Çatlakları hallederek yumuşak ellere kavuşmak hayal değil. Ellerinize bakım yapmanız için gidip yüzlerce liralık pahalı bakım ürünlerini kullanmaya gerek yok. Evde doğal olarak, bitkisel bir şekilde yapacağınız kremlerle bakımlı ve yumuşak ellere sahip olmak hayal değildir. Havanın dengesine göre etkilenmekte olan eller hava ile veyahut sıcak suyla yıpranabilir.

El Çatlamasını nasıl giderebiliriz

Eller Niye Çatlar?

El çatlamaları genel olarak dış etkenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Umursanmayacak bir sorun değildir. Ellerde bulunan çatlamalar eğer onarılmazsa egzama hastalığına dönüşebilir. Her ne kadar önlem alsanız bile oluşmakta olan çatlaklar aynı kalıyorsa geçmiyorsa bir doktora gitmeniz sizin için yararlı olabilir. Hamilelik döneminde de el çatlama olayı çok sık görülmekte olan bir durumdur. Hamilelikte çok sık olarak el çatlamasının sebebi olmasının sebebi genel olarak vücudun yeteri kadar su bulundurmaması yani susuz kalması ve bu sebepten ötürü vücut gereken nem ihtiyacını karşılayamaz. Havanın soğuk olduğu günlerde ellerde çatlama oluşması genel olarak baktığımızda kuru cildi bulunan bayanlarda görülmekte olan bir durumdur. Soğuktan korunmak adına eldiven kullanmak işe yarar gibi gözüküyor.
El çatlaklarına doğal tereyağı kremi sürmelisiniz genel olarak tere yağla hemen çatlaklar giderilmektedir.

Ayrıca ellerinizin çatlamasını gidermek için aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

  • Salatalık kürü: Salatalık suyu ile her gece yatmadan ellerinizi ovabilirsiniz. Yaklaşık olarak 10 dakika ovduktan sonra sabun ile yıkayabilirsiniz.
  • Karakavak ve akhuş tomurcuğu karışımı:  Karakavak ve akhuş tomurcuklarını iki saat boyunca cezve yardımı ile çay gibi kaynatın. Ardından hazırlanan bu karışım soğuduktan sonra isteğe bağlı bal mumu ve biraz badem yağı da  ekleyerek krem kıvamı alana kadar karıştırın. Etkisini hemen gösteren bu karışımın her hangi bir vakti yok. İstediğiniz zaman ellerinizin çatlakları için kullanabilirsiniz.
  • Papatya süt karışımı: Sütün içine bir miktar papatya ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra süzgeçten geçirin, ardından karışıma zeytin yağı ve akhuş ağacı tohumu ekleyerek karıştırın. Oluşan karışımı ellerinize masaj yaparak uygulayın.
  • Etkili başka bir karışım ise Susam yağı bal karışımıdır. Bir cezve içinde 1 tatlı kaşığı balı eriterek içerisine 2 çorba kaşığı kadar susam yağı ekleyin. Ekledikten sonra 1 çorba kaşığı badem yağı ve yine 1 çorba kaşığı gliserin ekleyin. Krem kıvamına geldikten sonra karışımı bir kavanoz içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Elde ettiğiniz kremi gece uyumadan önce ellerinize masaj yaparak sürün ve üzerine pamuklu bir eldiven giyin. Sabah kalktığınızda ise etkisini göreceksiniz.
  • El çatlakları için bu kürlerin dışında el egzersizleri ile de çatlak oluşumunu önleyebilirsiniz.
    Ellerinizi sıkın ve 20’ye kadar sayın. Ardından parmaklarınızı açıp kapatın ve bu hareketi de 20 defa tekrarlayın. Sonraki harekette ise ellerinizi açın ve dirseklerinizi 20 defa indirin, kaldırın. Omuz hizasında açtığınız kollarınızı yukarı kaldırıp avuç içleri yukarı bakacak şekilde gerinin, bu şekilde ellerinizi 20 defa açıp kapayın.

Bu şekilde ellerinizin çatlaklarından kurtulabilirsiniz. İşinize yararsa veya bildiğiniz başka bir uygulama var ise yorum bölümünden ekleyebilirsiniz.

One thought on “El Çatlamasını Nasıl Giderebiliriz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir