Faydalı BilgilerGenel KültürSağlık

Çorap ile Yatmak Zararlı Mıdır? Çorap ile Yatılır Mı?

Çorap ile Yatmak Zararlı Mıdır? Çorap ile Yatılır Mı? Herksin aklına gelebilecek bir şey çorap ile yatmak zararlı mıdır? Bu yazıda bu sorunun cevabını vereceğiz.

Genellikle çorap ile uyumayı düşünürüz acaba çorap ile yatmamda sakınca var mıdır diye düşünürüz. Hele ki kış aylarında soğuk yatağınıza girdiğinizde daha çok aklınıza gelebilir. Ama genel olarak çorap ile yatmak tercih edilmez çünkü çorap ile yatıldığında rahat hissedilmez.

Neden rahat edemeyeceğinize gelecek olursak çoraplar da bulunan lastikler uzun süreli baskı sonucu “Periferik” dolaşıma olumsuz etkileri olmaktadır. Aynı zamanda lastik bölgesindeki kan dolaşımını bozar.
Kan dolaşımınız bozulduğunda ise ayağınız da morarma, kuruma ve uzun sürede tırnaklarınızda şekil bozukluğu görülebilir. Ayrıca çorap ile yatmak terlemeye ve ayakların havasız kalmasında yol açabileceğinden mantar oluşumunu tetiklemektedir.

Çorap ile Yatmak Zararları

  • Çorap ile yatmak ayaklarınızda egzemalara
  • Çoraplarınızda kalan deterjan artıkları sonucu derinizde tahriş yarası(irritan dermatit) ve deri alerjisine (alerjik dermatit) neden olur.
  • Kaşıntı
  • Kızarma
  • Kepeklenme
  • Ayrıca kuruma oluşması sonucu kaşınmalara sebep olur.

Bu durumlar sadece yatarken değil günlük yaşantınızdaki çorap giyiminizde de karşınıza çıkabilir.

Çorapları Nasıl Giymeliyiz?

Ayaklarınıza terletmeyen ve pamuklu çoraplar giymelisiniz. Çoraplarınızı sık sık değiştirmelisiniz ve yıkandıktan sonra ise iyi durulandığından emin olun. Çünkü deterjan kalıntıları kaşınmaya neden olabilir.

Sonuç olarak ise çoraplarınız ile yatmak son derece sağlıksız ve zararlı görünüyor.
Ayrıca sağlık bilgileri için tıklayın..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir