Nasıl Yapılır?Webmaster

Özgünlük Kontrolü Nedir ve Nasıl Yapılır, Siteleriniz İçin Önemi Nedir

Özgünlük Kontrolü Nedir ve Nasıl Yapılır, Siteleriniz İçin Önemi Nedir

Öncelikle ele almamız gereken konu özgünlüktür. Özgünlük yalnızca kendine ait olan ibdai durum anlamına gelmektedir. Özgünlük özellikle blog yazıları için çok büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü bloglar özgün içerikleri sayesinde arama motorlarında üst sıralarda yer alarak popüler olurlar. Sadece bloglar değil tüm internet siteleri özgün içerikleri sayesinde tanınırlığını artırır. Elektronik ticaret yapan internet siteleri de sıralamalardaki yerine göre sanal pazarda satış yapabilme imkanı bulabiliyor

Özgün içeriğin önemini Google üzerinden anlatalım. Google internet aramalarında trafiğin yaklaşık %70 oranını kaplamakta. Google web sitelerini çeşitli kombinasyonlarla inceleyerek içeriğinin özgün mü yoksa kopya mı olduğunu tespit ediyor ve buna göre arama sıralamalarında web sitesine bir yer veriyor. Kopya ve spam sayfaları da cezalandırmak amacıyla ya geriye atıyor ya da indexinden tamamen çıkararak aramalarda siteye kesinlikle yer vermiyor.

Özgünlük Kontrolü de web sitesinin içeriğinin kopya veri içerip içermediğinin test edilmesidir. Özgünlük kontrolü yapan bir çok site bulunmakta. Bunların bir kısmı ücretli bir kısmı da ücretsiz faaliyet gösteriyor. Blog yazarları tarafından en çok kullanılan sayfa smallseotools sayfasıdır. Sayfa intihal denetleyicisi ya da özgünlük testi anlamına gelen “plagiarism checker” aramalarında Google tarafından ilk sırada gösterilmektedir.

URL yardımıyla siteye girildiğinde pencerede bir metin alanı çıkmakta. Yazı buraya yazılır ve hemen altında “check plagraism” butonuna batıktan sonra yine alt kısımda kontrol sonuçlarını gösterir. Yeşil ve kırmızı kutucuk içinde yazıyı cümle kalıpları halinde gösterir. Yeşil kutucuktakiler özgün yazılardır. Kırmızı kutucuktaki yazılar ise daha önce google tarafından tespit edilmiş bir yazı olduğu anlamına gelir ve özgün olmadığını gösterir.

Bir anekdotla bu yazının da yazıldıktan sonra URL si verilen sayfada özgünlük kontrolünün yapıldığını belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir