Bunları Biliyor Musunuz?Sağlık

Tuzun Sağlığa Zararları ve Tuz Hakkında Bilgi

Tuzun Sağlığa Zararları

Gün içinde pek çok sosyal iletişim yolu ile tuzun vücudumuza olan zararları hakkında duyum almaktayız. Bu yazımızda sizlere tuzun yaşam kalitemizi nasıl etkilediği konusunda bilgilendirme amaçlanmaktadır. Öncelikle belirtilmesi gerekmektedir ki; aşırı tuz tüketimi, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunu pek çok hastalığa davetiye çıkararak gerçekleştirmektedir.

Tuzun Sağlığa Zararları Tuz Kullanımı ve Kemik Erimesi İlişkisi

Aşırı tuz tüketiminin vücudumuza verdiği en etkili zararlardan bir tanesi kemiklerin erimesine neden olmasıdır. Aşırı tuz tüketiminin önünün alınması hususunda, başta gençler olmak üzere tüm toplum bilinçlendirilmelidir. Yaşamımız boyunca tuzu ölçülü olarak tüketirsek yaşam kalitemizin artması için temel adımı atmış oluruz.
Tuzun daha az tüketilmesi hatta mümkün olduğunca tuzsuz beslenmeye teşvik sağlanması, toplumun yaşam standardının yükselmesini sağlayacaktır. Bu konuda en büyük görev annelere düşmektedir. Tuzun yemeklerde daha az kullanılması amacıyla öncelikle anneler bilinçlendirilmelidir.

Tuzluklar Sofradan Kalkmalı

Tuzlukların sofradan kaldırılması durumu biraz radikal bir karar gibi görünse de tuzluklar yalnızca evlerde kullanılmıyor. Toplu olarak yemek yenilen mekanlarda da tuzun masada bulunmaması öneriliyor. Tuz tüketiminde hatırı sayılır bir düşüşün sağlanabilmesi için toplum olarak bilinçlenilmesi çok önemli bir noktadır.
Tuz tüketiminin evlerde sınırlandırılması da elbette bir adımdır ancak bireysel olarak sınırlı kalmaktadır. Eğer toplumsal olarak bir başarı sağlanmak isteniyorsa, gidilen her mekanda bu önlemin alınması sağlık açısından önemlidir. Rakamsal olarak tuz tüketimini değerlendirmek gerekirse; bir bireyin günlük olarak tüketmesi gereken tuz miktarı, 1 çay kaşığı kadardır yani 5 grama karşılık gelmektedir. Ancak ne yazık ki ülkemizde bunun 4 katı tuz tüketilmekte olduğu belirlenmiştir.

Aşırı Tuz Tüketimi Obeziteye Neden Olabiliyor

Tuz tüketiminin artmasıyla birlikte vücudun ilk tepkisi kan basıncını arttırarak olmaktadır. Aşırı tuz tüketimi, kemiklerin erimesine neden olurken vücutta bulunmakta olan kalsiyumun serbestleşmesine neden olarak zamanla; böbreklerde bozulma, astım ve obeziteye sebep olabiliyor. Ayrıca suyun yerini başka hiçbir içeceğin tutmadığını bilerek bilinçli davranılması gerekiyor. Sonuç olarak tuz tüketimimizi azaltarak daha uzun süre ve daha sağlıklı olarak yaşama fırsatını kendimize tanıyalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir