Sağlık

Omurga Sağlığı için Dikkat edilmesi Gerekenler

Omurga Sağlığı için Dikkat edilmesi Gerekenler

Omurgalarımız vücut ağırlığının yaklaşık olarak 3’te 2’sini taşıyacak kapasitededir. Fazla ağırlık kaldırmayın. Kendi ağırlığınızın 4’te biri olan ağırlıklardan fazlasını kaldırmayın. Ani hareketlerden kaçının. Doğru bir duruşunuz olsun. Bu durum sizin estetik görünmenizin yanı sıra omurgalarınızın ağrımasını da engelleyecektir. Omuz ve karnınızı geri çekerek başınız karşıya bakacak şekilde ve göğsünüz önde yürümelisiniz. Oturma pozisyonunuza dikkat edin. Gün içerisinde özellikle masa başı işlerde çalışıyorsanız kambur durmanız omurganıza zarar verecektir.

Hayatımızın büyük çoğunluğunun uykuda geçtiğini varsayarsak uyku pozisyonumuzun da omurga sağlığı için önemli olduğunu unutmamak gerekir. Vücudumuz bildiğimiz gibi kıvrımlardan oluşmaktadır. Yattığınız yatağın bu kıvrımlara uygun olması gerekir. Kullandığınız yastık çok yüksek olmamalı ince bir yastıkta sırt üstü yatmalısınız. Yatarken iki bacağınızın arasına yumuşak bir yastık koyabilirsiniz. Sağa sola dönerken bacaklarınızın arasını korur. Yüzüstü ve sırtüstü yatarken sırt ve karın boşluğunuza koyarak rahat edebilirsiniz.

Fazla kilolar omurgaya zarar vermektedir. Fazla kilonuz varsa öncelikle bunlardan kurtulun. Omurga hastalıkları sadece kilolu insanlarda olmamaktadır zayıf insanlarda da bu rahatsızlık görülebilir. Fakat kilolu olmak bir risktir. Omurga Sağlığı bozukluğunun en önemli belirtisi ağrıdır. Bu ağrıların gitmesi için kas gevşetici depresan ilaçları ya da ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Bazı hastalara uzun süreli kullanmak için korse kullanılmaktadır. Fizik tedavi de bu dönemde başvurulan yollardan birisidir.

Yapılan egzersizlerle omurga sağlığınızı koruyabilirsiniz. Günlük kısa egzersizler ve duruşunuzun doğru olması omurga sağlığınızı olumlu etkileyecektir. Omurga ameliyatlarının halk arasında riskli ve sonunun felç ile sonuçlanacağı ile ilgili yanlış bir inanç vardır. Günümüz teknolojisi bu durumu çok aza indirmiştir. Yapılan fizik tedaviler hastalığı tamamen yok etmese de ağrıları azaltır. Omurga sağlığı nefes almamız içinde önemlidir. Omurgada meydana gelen rahatsızlıklar nefes darlığı yapabilir.

Sağlık konusunda bulunan diğer bilgilere ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Paylaşarak daha fazla kişinin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir