SporTenis

Tenis Nedir? Tenis ile ilgili bilgi

Tenis Nedir?

Tenis Nedir : Tenis, bir raket ve topla iki kişi yahut iki kişiden oluşan iki takım arasında oynanan bir spordur. Sert zemin, toprak zemin ve çim zemin gibi çeşitli zeminlerde kort adı verilen belirli çizgilerle belirlenmiş alanlarda oynanmaktadır.

Müsabakayı bir tarafın servis atması başlatmaktadır.(Servis,bir oyuncunun elindeki topu havaya atıp daha sonra raketi le topa vurarak topu karşı tarafa göndermesidir) Servis atma sırayla değişmektedir. Teniste dört sayı alan bir oyuncu bir oyun kazanmaktadır. Kazanılan her sayı 15, 30, 40 şeklinde artmaktadır. Oyunda 40-40 eşitlik sağlanması durumunda bir tarafın üst üste iki sayı alması durumuna kadar oyun devam etmektedir .6 oyun kazanan bir tenisçi bir set kazanır ve toplamda 2 set veya 3 set (setler turnuvanın kurallarına göre 2 veya 3 olabiliyo) kazandığı takdirde müsabakayı kazanmaktadır.

Servis atmaya hazırlanan bir tenisçi, tenis nedir
Servis atmaya hazırlanan bir tenisçi

Teniste alınan puanları seyircilere aktaran ve en yetkili kişi konumunda bulunan bir baş hakem vardır. Bunun dışında topun oyun alanları içinde mi yoksa aut mu olduğunun belirlenmesi ile görevli çizgi hakemleri de görev yapmaktadır.

Teniste her setin ilk oyunu sonrası, daha sonra oynanan iki oyun arasında ve set aralarında kısa molalar verilmektedir. Ayrıca oyuncular tuvalet molası ve sakatlıktan ötürü mola alma gibi haklara sahiptirler. Tek erkekler, tek kadınlar, çift kadınlar, çift erkekler gibi oynanış şekilleri vardır. Kısaca tenis sporunu sizlere anlatmaya çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir