TeknolojiYazılım

Barkod Nedir? Barkod ile ilgili bilgi

Barkod Nedir?

Barkod Günümüz dünyasında kullanımı çok yaygınlaşan sıkça rastladığımız gazete, dergi, kitap, ilaç, gıda ve benzeri alanlarda kullanılan barkodları bu yazımızda açıklamaya çalışacağız.

Genel anlamada dikdörtgen biçiminde olan, birbirine paralel olarak çizilmiş inceli kalınlı çizgilerden ve bu çizgilerin arasındaki boşlulardan meydana gelen ve üzerinde numaralar bulunduran siyah çubukların oluşturduğu sembole barkod adı verilmektedir.

Barkod nedir kare kod qr kod

 

Günümüzde bir markete gidip alışverişimizi tamamladıktan sonra ücretini ödemek için kasaya geliriz ve aldıklarımızın fiyatının belirlenmesi için kasiyere teslim ederiz. Hemen hepimizin şahit olduğu bir olay kasiyer, ürünleri bir tarayıcıdan geçirir ve bizlere ne kadar ücret ödememiz gerektiğini söyler ve bizde ona göre ücretimizi öderiz. İşte barkodlar bu şekilde çalışma prensibine sahiptir. Yani barkodlarda ürünlerin referans numaraları vardır işte bu numaralar tarandığı zaman sinyali bilgisayara ulaştırır ve bilgisayarda daha önceden belirlenmiş, kayıtlı olan fiyatı gösterir ve böylelikle ürünün fiyatının ne kadar olduğu belirlenir. Kısaca barkodun ne anlama geldiğinin tanımını yapmaya çalıştık. Karekod Nedir? adlı yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

söylenasil.com adresinden yararlanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir