Webmaster

Site Hızı Nasıl Ölçülür? Hakkında Bilgi

Site Hızı Nasıl Ölçülür? Hakkında Bilgi

Site Hızı Nasıl Ölçülür? Hakkında Bilgi

Nedir? Pagespeed Insight

Google tarafından webmasterlar için sunulan ücretsiz bir hizmettir. Biraz daha açmak gerekirse sitelerin açılış hızları google tarafından önemlidir. Bu yüzden webmasterların sitelerinin hızlarını öğrenip gerekli müdahaleyi yapmalarını sağlamaktadır. Yani siteniz ne kadar hızlı ise google sitenize o kadar üst sıralarda yer verir. Bir başka site hız ölçüm aracı ise GTMetrix’dir. Pagespeed Insight ile aynı işlevdedir fakat bu araç daha detaylı bilgi sunmaktadır. Aşağıdaki resimde bir sitenin test sonucunu görebilirsiniz.

Site hızı ölçme

Aslında site hız ölçmenin amacı sitede daha rahat gezinti yapabilmektir. Bunun dışında ise SEO (Arama motoru optimizasyonu) içinde önemli unsurdur. Google arama sonuçlarını sıralarken hızlı sayfalara da öncelik vererek kullanıcıların istediklerine daha rahat ulaşmalarını sağlamaktadır.

Buraya tıklayarak Pagespeed insight sayfasına ulaşıp, sitenizin hızını öğrenip sitenizi nelerin yavaşlattığını öğrenebilirsiniz. GTmetrix gibi profesyonel bir site ölçüm aracından yararlanıp sitenizin yavaşlamasına sebebiyet veren unsurları öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

One thought on “Site Hızı Nasıl Ölçülür? Hakkında Bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir