Bilgisayarİşletim Sistemleri

Linux Nedir? Linux ile ilgili bilgi

Linux Nedir?

Linux, açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeğidir. (İşletim sistemi çekirdeği: İşletim sisteminin kalbidir. Uygulamalar ve donanım seviyesindeki bilgi işlemleri arasında bir köprü görevi görmektedir. Bunlardan başka ayrıca sistemin kaynaklarını yönetmeyi gibi de görevleri bulunmaktadır.) Çekirdeğin kaynak kodlarının GNU (Genel Kamu Lisansı) çerçevesinde internet üzerinden ücretsiz dağıtılması ve yayınlaması neticesinde birbirinden farklı şirket ve programcılar sürekli gelişimine katkılarda bulunmaktadır. Aynı zamanda Linux’dan bahsederken, GNU (Genel Kamu Lisansı) araç ve yazılımlarını barındırıyor olması nedeniyle GNU/Linux tanımını da kullanmaktadır. Çekirdek türü olarak monolitik çekirdek kullanılmaktadır. (Monolitik çekirdek; tek dosyadan oluşan işletim sistemi çekirdeğidir.)

Linux adını, Finlandiya asıllı Amerikalı bir bilgisayar mühendisi Linus Torvalds tarafından yazılan ve 1991 yılında tanıtımı yapılan Linux adı verilen çekirdekten almaktadır.

Linux çekirdeği; Sunucu bilgisayarlar, masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar, yeni nesil TV’ler ve tabletler gibi hemen her platformda tam bir uyum içerisinde çalışabilmektedir. (Bunun sebebi ise çok geniş bir donanım desteğine sahip olmasıdır.)

Linux ile Çalışan Mobil İşletim Sistemleri:    

Android
Tizen
Firefox OS
Ubuntu Touch
WebOS

 Linux ile Çalışan Masaüstü İşletim Sistemleri:

UBUNTUPardus
SlackwareRed Hat
Open SuseMageia
Linux MintFedora
Debian

wikipedia.org adresinden yararlanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir