BilimTeknoloji

Biyoteknoloji Nedir? Biyoteknoloji ile ilgili bilgi

Biyoteknoloji Nedir?

Biyoteknoloji yi; bitki, hayvan ve insan fonksiyonlarını öğrenmek ve değiştirmek amacıyla kullanılan teknoloji ya da kısaca biyolojik sistemlerin endüstriyel amaçlı olarak kullanılması şeklinde tanımlayabiliriz. (Aynı nanoteknolojide olduğu gibi bu teknolojide insanların aç gözlülüğünden kaynaklanmaktadır)

biyoteknoloji

Bu teknoloji, hücre ve doku biyolojisi kültürü, moleküler biyoloji, mikrobiyoloji, genetik, fizyoloji ve biyokimya gibi doğa bilimlerinin yanı sıra makina mühendisliği ,elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi mühendislik dallarından da yaralanmaktadır.

Biyoteknolojik uygulamaları eski zamanlarda da görmemiz mümkündür. (Örnek olarak yaklaşık 7 bin yıl önce Mezopotamya’da sirkeden bakteriler yardımı ile şarap üretilmesini söyleyebiliriz.) Günümüzde biyoteknolojik yöntemler sağlık ve gıda sanayinde ayrıca veteriner hekimlikte ve mikrobik hastalıkların teşhis edilmesi gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Biyoteknoloji çalışmalarının en önemli hedeflerinden bir tanesi de bir canlının belirli özelliklerini kodlayan genetik bilginin, bir başka canlıya nakil edilmesi hedefidir.

biyolojisitesi.net adresinden yararlanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir