İnternetTeknoloji

İnternet Nedir? İnternet ile ilgili bilgi

İnternet Nedir?

İnternet dünya kapsamında birçok bilgisayar sistemini birbirine bağlayan ve hızla büyüyen bir iletişim ağıdır. Elde edilen bilgiyi saklama-paylaşma ve ona kolayca ulaşma isteği doğrultusunda ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknoloji yardımıyla pek çok alandaki bilgilere daha hızlı daha güvenli ve daha kolay bir şekilde erişilebilmektedir.

1960 yılında Amerika Birleşik Devleti hükümetinin hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak istemesi neticesinde bu konuyla ilgili araştırmalar başlatıldı.Araştırmalar neticesinde ilk olarak 1969 yılında Amerika Savunma Bakanlığı Araştırma Dairesi tarafından bakanlık bilgisayarları arasında bilgi alışverişini sağlamak için İnternet kullanılmaya başlandı. Ülkemizde ise İnternet ilk olarak 12 Nisan 1993 yılında ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile Türkiye’de ilk İnternet bağlantısı gerçekleştirildi.

Günümüzdeki Kullanımı

Günümüzde özellikle mobil İnternet aygıtlarıyla hemen hemen her yerden İnternet’e erişilebilir. Kablosuz ağ bağlantısını destekleyen cep telefonları, taşınabilir oyun konsolları, dizüstü bilgisayarlar gibi cihazlarla kullanıcılar istedikleri zaman istedikleri yerden İnternet’e ulaşabilirler.

Yaygınlaşması

Radyo,televizyon ve İnternet’in bulunuşundan 50 milyon kullanıcıya ulaşmak için geçen süre incelendiğinde; radyo için 38 yıl, televizyon için 13 yıl iken, İnternet için sadece beş yıldır.

İnternet Türkiye’ye 1994 yılında gelmiştir ve geldikten sonra Türkiye’de kullanımı yaygınlaşmıştır. İnternet günümüzde de yaygın olan yediden 70’e herkesin kullandığı ve hızla büyüyen bir teknolojidir.

İnternet Hızları Nereden Nereye:

İnternet Türkiye’ye ilk geldiğinde İnternet hızı 64 kpbs’dir.
Şuan Türkiye’deki en hızlı İnternet 1000 mpbs’dir.
Dünya’da test edilen şuan ki İnternet hızı 10 Gpbs’dir.

İnternet Adreslerinde Görülen Bazı Kısaltmalar

comticari kuruluşlar (commercial)
edueğitim kuruluşları (education)
govdevlet kuruluşları (government)
orgticari olmayan kar amacı gütmeyen kuruluşlar
milaskeri kuruluşlar (military)
netağ organizasyonları (network)
acakademik kuruluşlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir