Bunları Biliyor Musunuz?Faydalı BilgilerGenel Kültür

Depresyon Nedir? Depresyon sebepleri ve Sonuçları

Depresyon Nedir?

Benlik saygısının azalması, duygusal çöküntü, ilgisizlik ve isteksizlik, umutsuzluk, karamsarlık, kötümserlik, değersiz olduğunu düşünmek, suçluluk duygusu, normal hayata adapte olamama, günlük işlerde sıkıntı çekmek, yorgunluk, bıkkınlık, intihar düşünceleri,  iş para aile gibi konularla aşırı uğraşmak, yoğunlaşma bozukluğu, psikomotor yavaşlama, unutkanlık, alkol veya madde kullanma durumu, fiziksel hastalığa yakalanma olasılığını artırma ya da var olan fiziksel hastalığın artış göstermesi, enerjinin kaybolması gibi belirtiler gösterir.

Depresyonda İntihar

Alkol ve madde kullanan bireylerde, önemli kayıplar yaşayanlarda, hayatın gidişatını değiştiren olaylar yaşayanlarda, boşanmış kişilerde, daha önce intihar girişiminde bulunmuş kişilerde ve tehdit olarak dile getiren kişilerde, ağır bilişsel bozukluk gösterenlerde, başka bir medikal hastalığı olanlarda, yaşlılarda intihar oranı daha yüksektir.

İntiharın İşaretleri

Sık sık bıkkınlığını çaresizliğini ve umutsuzluğunu dile getirmek, daha önce gözlemlenmeyen davranışların gözlemleniyor olması (aşırı düşünceli birinin düşüncesizce hareketler etmesi gibi), beklenmeyen ve anormal bir rahatlığın gözlemleniyor olması (intihar için kararın çoktan alındığını ve artık kendinden emin olduğunun işareti sayılmaktadır), aileden yakınlardan uzaklaşma durumu, miras vb. konuşların sıklığı, ölüm ve ölmek üzerine konuşmalar yapmak intiharın habercisi olabilir.

Gıda reddinde bulunanlar, ayaktan tedavi görmesinin güç olduğu kişiler, intihar planları yapanlar ve hem kendilerine hem de çevrelerine zarar verme eğiliminde bulunanlar hastaneye yatırılmalıdır.

Depresyon un Sonuçları

Mortalite artışı, fatal kazaların oranında artış, ikincil hastalıklar sebebiyle ölüm ve intiharlar, iş ve üretkenlik kaybı, iş ve okul hayatında bozulmalar, fiziksel sağlığının bozulması, aile ilişkilerinin bozulması, madde kullanımı gibi durumlar depresyon sonucunda yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir