Demiryolu TaşıtlarıTaşıtlar

Tramvay Nedir? Tramvay ile ilgili bilgi

Tramvay Nedir?

Tramvay Fransızca kökenli bir kelimedir. Caddelere döşenen çıkıntısı olmayan raylar, üzerinde giden demiryolu taşıtıdır. İlk olarak 1842 yılında New York‘ta kullanıma başlandı. Türkiye’ye ilk tramvay ise 1871 yılında gelmiştir. Bu tarihte gelen ilk tramvay at ile çalışmaktaydı. 1914’e kadar süren atlı tramvay 1914 yılından sonra ise elektrikli hale getirilmiştir.

İlk tramvay 1842 yılında bulunmuştur. At ile yol almaktadır.

Önceki yıllarda buhar ve basınçlı havayla çalıştırılırken sonradan tamamen elektrik ile çalışmaya başlamıştır. Tramvayın ilk yıllarında at ile çalışan tramvaylar da bulunuyormuş.  İki türlü elektrik ile çalışan tramvay vardır. İlkinde elektrik hattı tramvayın üzerinden teller ile bağlantılıdır. Diğer elektrikli hatta ise elektrik hattı raylara paralel döşenmiştir ve ulaşım bu vasıtayla sağlanmıştır. Raylara paralel olarak döşenen elektrik hatlarında yağmurlu havalarda kısa devre sorunu çıkıyordu. 

Günümüzde Tramvay

Tramvayı sürene ise Vatman adı verilir. Vatman tramvayı el freni ve havalı fren kullanarak durdurur. Hızlandırmak için ise bazı dirençleri devreden çıkarır veya devredeki seri bağlantıları paralel hale getirir. Tramvaylar son duraklarda dönme sorunu olmaması için iki yöne gidebilecek şekilde yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir