Demiryolu TaşıtlarıTaşıtlar

Hızlı Tren Nedir? Hızlı Tren ile ilgili bilgi

Hızlı Tren Nedir?

Hızlı Tren, Önceki yazılarımızda treni, yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan, bir ve veya birkaç lokomotif tarafından çekilen ve vagonlardan oluşan bir ulaşım aracı şeklinde tanımlamıştık. Bu yazımızda ise tanımını yaptığımız bu trenlerden daha hızlı yolculuk etme imkanı sunan hızlı trenlerden bahsetmeye çalışacağız.

UIC (International Union of Railways, Uluslararası Demir Yolları Derneği) “hızlı tren”i yeni hatlarda saatte en az 250 km hız yapabilen, var olan hatlarda da saatte en az 200 km hız yapabilen trenler olarak tanımlamaktadır. Biz de yukarı paragrafta belirttiğimiz üzere hızlı treni, normal trenlere göre daha hızlı yolculuk etme imkanı sunan bir demiryolu ulaşım aracı şeklinde tanımlayabiliriz.

1962’de geliştirilen ve 1977’de ilk testi yapılan Japon Demiryolları’na ait Maglev isimli hızlı tren

Tarihsel gelişimine de değinecek olursak Avrupa ve ABD’de hızlı tren seferleri yapılmak için 1933 yılından itibaren buharlı trenler kullanılmaktaydı. (Bu trenlerin ortalama hızları saatte 130 km’ydi. En fazla ulaşabileceği hız ise saatte 160 km’dir.) 1957 yılına gelindiğinde Japonya’nın geliştirmiş olduğu hızlı tren saatte 145 km hız yaparak dünya rekorunu kırmıştır. (Japonya’da, Tokyo-Osaka arasındaki yolcu sayısındaki yoğunluk hızlı tren geliştirme konusunda önemli bir yer teşkil etmiştir.) Dünyanın ilk yüksek kapasiteli hızlı trenini ise yine Japonya 1964 yılında geliştirmiştir. (Bu hızlı tren 12 vagonludur.) Avrupa ise hızı tren ile 1965 yılında Münih’de gerçekleştirilen Uluslararası Ulaşım Fuarı’nda tanışmıştır.

Hızlı trenin Türkiye’de ise TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları)’ye bağlı işletmesinin adı Yüksek Hızlı Tren (YHT)’dir. Türkiye’deki ilk hızlı tren hattı ise 245 km mesafeyi 90 dakikada kat eden Ankara-Eskişehir hattıdır.

wikipedia.org adresinden yararlanılmıştır.

One thought on “Hızlı Tren Nedir? Hızlı Tren ile ilgili bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir