Diğer DallarFutbolHentbolSpor

Averaj Nedir? Hakkında Bilgi

Averaj Nedir?

Averaj takımların bulunduğu spor liglerinde puanları eşit olan takımların sıralamalarını belirleme de kullanılır. Averaj sisteminin en yoğun kullanıldığı dal futboldur. Futbol da öyledir ki şampiyonların belirlenmesin de dahi averaj sistemi kullanılmıştır. Badminton’da veya Hentbol’da belirleyici sistem olarak kullanıır. 

Nasıl Kullanılır?

En belirleyici spor dalı futbol üzerinden konuşmak gerekirse, detaylı puan durumunda yazıldığı gibi “Atılan Gol”(A harfi yazarbilir) “Yenilen Gol”(Y harfi yazabilir) bölümünde bulunan sayıların  Atılan Gol – Yenilen Gol = Averajı (Atılan golün Yenilen Gol’den çıkarılması ile averaj bulunur.) vermiş olur. 

Çeşitler

Bu averaj hesabı tüm sezon da atılan ve yenilen goller ile gerçekleşir. Bunun dışında bir de ikili averaj vardır. Bunun kuralı ise tüm sezon alınan puanlar eşit olması halinde, puanları eşit olan takımlar arasında, oynanan maçların puanı hesaplanır. 

Örnek 

Birinci Takım evinde yenmiş deplasmanda berabere kalmış ise ikili averaj da üstün taraf birinci takımdır. Evinde kazandığı maç 3 puan deplasmanda berabere kalması 1 puan toplam 4 puan ikinci takım ise sadece evinde beraberlikten 1 puanı bulunuyor. Bu puanların eşitliği söz konusu olduğunda ise atılan ve yenilen goller devreye girer.

Ek : Diğer spor dalları için tıklayın

 

One thought on “Averaj Nedir? Hakkında Bilgi

  • Celil

    Futbolun belirleyicisi oluyor zaman zaman

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir