SporTenis

Wimbledon Tenis Turnuvası ile ilgili bilgi

Wimbledon Tenis Turnuvası ile ilgili bilgi

Wimbledon Tenis Turnuvası Tenis sporunda en prestijli turnuva olarak kabul edilen Wimbledon tenis turnuvası 1877 yılından beri düzenlenmektedir. (Bu yönüyle tarihin en eski tenis turnuvası olma özelliği taşır) Tenisin en büyük turnuvaları olarak kabul gören 4 Grand slam turnuvalarından bir tanesidir. (Diğerleri Amerika Açık, Fransa Açık (Roland Garros) ve Avustralya Açık‘tır) Çim zeminde düzenlenen bir turnuvadır. İngiltere’nin başkenti Londra’da her yıl Haziran ayının son haftasında başlamakta ve iki hafta sürmektedir. Wimbledon’u diğer turnuvalardan ayıran bir diğer özelliği ise sporcuların beyaz giyinme zorunluluğu gibi yazılı olmayan bazı kurallara uymasıdır.

Wimbledon’da 5 farklı klasmanda sporcular mücadele edebilmektedirler. Bu klasmanlar tek erkekler, tek kadınlar, çift erkekler, çift kadınlar ve karışık çiftler klasmanlarıdır. Bu klasmanlardan başka junior klasmanı ve özel karşılaşmalar da Wimbledon’da oynanmaktadır.

Wimbledon Tenis Turnuvası ile ilgili bilgi | Bilgicim.NET, Tenis Sporu
Maçların yapıldığı wimbledon kortlarının görüntüsü

Tek erkekler ve tek kadınlar klasmanında 128 oyuncu, çift kadınlar ve çift erkekler klasmanında 62 çift oyuncu ve karışık çiftler klasmanında ise 48 çift oyuncu turnuvaya kabul edilmektedir. ( Tek ve çift olarak oyuncuların kabul edilme kriterleri, uluslararası sıralamadaki yerleri ve çim sahalardaki performanslarıdır)

Tek erkeklerde turnuvayı en çok kazananlar 7’şer şampiyonluk ile William Renshaw, Pete Sampras ve Roger Federer’dir. Kadınlarda ise en çok şampiyon olan isim 9 şampiyonluk ile Martina Navratilova’dır.

Turnuvanın son şampiyonları tek erkeklerde Novak Djokovic ve tek kadınlarda ise Petra Kvitova’dır.

wikipedi.org adresinden yararlanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir