Coğrafya

Zoocoğrafya Nedir? Hakkında Bilgi, Hayvan Coğrafyası

Zoocoğrafya Nedir? Hakkında Bilgi, Hayvan Coğrafyası

Zoocoğrafya Nedir? Hakkında Bilgi, Hayvan Coğrafyası

Zoocoğrafya diğer adı ile hayvan coğrafyası, biyocoğrafya biliminin alt dalıdır. Yeryüzündeki hayvan türlerinin dağılımlarını (bugün bulundukları alan ve geçmişteki yayılışlarını) ve bu dağılımın sebeplerini de incelemektedirler.
Tarihte ilk olarak Sümerler çevresindeki bitki ve hayvanları tanımlamaya başlamalarına rağmen zoocoğrafyanın atası bilimsel metotlar uyguladığı gerekçesiyle Aristo sayılmaktadır.

Zoocoğrafik bölgeler

Hayvan türlerinin dağılımları açısından kendine has özelliklere sahiptir. Komşu bölgelerden belli bir sınırla ayrılan alanlara ise Zoocoğrafik bölge adı verilir. Önce R.L Schlaret‘ın kuşlar için geliştirmiş olduğu bölümlemeyi, A.R Wallacea memelilere uygulayarak yer yüzünü 6 karasal zoocoğrafik bölgeye ayırmıştır.

Palearktik bölge: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’yı içine alan bir bölgedir. Avrupa, Akdeniz, Akdeniz alt bölgeleri ve Sibirya olarak ayrılmaktadır.

Nearktik bölge: Grönland, K. Amerika ve Meksikanın kuzey bölgelerini kapsayan bölgelere denilmektedir. Palearktik ve Nearktik bölgeleri bazı araştırmacılar tarafından Holarktik bölge olarak tek parça kabul edilmektedir.

Oryantal bölge: Hindistan, Güney Çin, Seylan, Güney Asya, Malezya ve bazı Batı Hint adaları ile birlikte, Bali, Borneo, Java ve Filipinler adaları bu bölgeyi oluşturmaktadır.

Avustralyen bölge: Avustralya, Yeni Gine, Yeni Zelanda, Batı Hint adalarının bir kısmı bu bölgeyi oluşturmaktadır.

Etiyopyen bölge: Sahra çölünün güneyi, Habeşistan ve Madagaskar adasını kapsayan bölgeye denmektedir.

Neotropikal bölge: Güney ve Orta Amerika, Meksika’nın ovaları, Karayip adaları ve Florida’nın güneyini kapsamaktadır.

Oryantal bölge ile Avustralya bölgeleri arasında iki bölgeye de dahil edilemeyen bir geçit bölgesi yer alır, buna da Wallacea bölgesi denir. Bu alan barındırdığı faunanın bileşimi açısından özeldir. Endonezya adaları üzerinden Oryantal direy ile Avustralya direyi karşılaşma, bir arada bulunma ve geçiş alanıdır. Birbirlerine 30 km uzaklıkta olan Lombok ve Bali adaları Asya ve Avustralya hayvanları türleri için sınır oluşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir