Faydalı BilgilerGenel Kültürİnternet

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik İmza Nedir?

Elektronik imza nedir? Sorusuna verilebilecek tek cevabı şöyle açıklayabiliriz; elle atılan ıslak imza ile aynı hukuki değere sahiptir. Elektronik ortamda kullanılabilen elektronik imza, bilginin hiçbir şekilde değişmediğini, gönderilen kişiye ait olduğunu ve inkâr edilme hakkının olmadığını göstermektedir.

Elektronik imza, elektronik ortamlarda gerçekleştirdiğiniz işleriniz de kimlik bilgilerinizin doğruluğunu ispatlamaktadır. Elektronik imza bireysel veya kurumsal kimliği bulunan herkes tarafından temin edilebilmektedir. Kurumsal kimliği bulunan kişiler, kurumları adına yetkileri olduğu takdirde elektronik imzayı tüm kurumsal imzayı tek başlarına kullanabilmektedir.

Elektronik imza ile yapılan işler daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Elektronik imza, elle atılan ıslak imza gibi kullanılabildiği için, her türlü resmi işlemlerin daha kısa sürede yapılmasına ve gereksiz yere kâğıt harcamasının yapılmasını önlemektedir. Elektronik imza; kamu kuruluşlarında, e-sigorta, e-devlet, bankacılık, sigortacılık ve KPSS vb. gibi hukuki işlemlerinde de kullanılmaktadır. Elektronik imza bilgisayar ortamının arşivlerinde bulunacağından, zaman kaybını önlemektedir.

Elektronik imza nedir; 2004 yılında 5070 sayılı kanunla, resmi gazetelerde yayınlanmasıyla hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Elektronik imza, sayısal imzayı kapsamaktadır. Sayısal imza elektronik imzanın özel bir çeşididir. Kişilerin verilerini açık net bir şekilde almaktadır. Elektronik imza veri bütünlüğünü sağlamaktadır. Verilerin izinsiz kullanılmasına, yanlışlık ile değiştirilmesine ya da silinmesini önlemektedir. Kimlik bilgilerinizin doğrulama, teyit etme, verdiğiniz metinin altına attığınız imzanın sizin olduğunu ve bunları imza sahibinin kabul ettiğini var saymaktadır. Bu yüzden atılan imza çok önemlidir.

Elektronik imzanın kullanılabilmesi için; nitelikli elektronik sertifikası olması gerekmektedir. Elektronik imzaların süreleri vardır. Bir, iki veya üç yıl gibi. Süresi dolduğunda değiştirilmesi ve kişiye özel nitelikli sertifikanın yenilenmesi gerekmektedir. Elektronik imzayı isterseniz birden fazla da alabilmeniz mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir