Karayolu TaşıtlarıTaşıtlar

Dizel Motor Nedir? Dizel Motor ile ilgili bilgi

Dizel Motor Nedir?

Dizel motor, içten yanmalı bir motor tipidir. 1892 yılında Alman mühendis Rudolf Diesel tarafından bulunmuştur. Temelde benzinli motorla aynı özellikler göstermektedir. Dizel motorda, benzinli motorun aksine piston içine doldurulan karışımın sadece hava olmasıdır. Benzinli motorda ise bu karışımın hava+yakıt olmasıdır. Aralarındaki temel fark işte budur.

Benzinli motorda pistonun içine doldurulan karışım sıkıştırılarak buji tarafından ateşlenerek patlama meydana gelmektedir. Dizel motorda ise buji yoktur. Onun yerini yakıt püskürten enjektör almıştır. Şimdi de dizel motorun çalışma prensibini açıklamaya çalışalım.

Dizel Motor Çalışma Prensibi

Benzinli motorun çalışma prensibi olarak piston içine doldurulan hava+yakıt karışımının sıkıştırılması neticesinde buji tarafından ateşlenerek patlama oluşturduğundan bahsetmiştik. Dizel motorda ise sıkıştırılanın sadece hava olduğundan da söz etmiştik. İşte silindire doldurulan bu hava piston tarafından yüksek basınç altında sıkıştırılarak belirli bir sıcaklığa ulaştığında silindirin içine püskürtülen yakıt alev almakta ve patlama meydana gelmektedir. Basitçe dizel motoru ve çalışma prensibini sizlere aktarmaya çalıştık.Benzinli motor çalışma prensibi ve detaylar için yazımıza tıklayınız.

1892'de dizel motoru bulan Alman mühendis Rudolf Diesel Dizel Motor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir