FutbolSpor

FIFA Nedir? FIFA ile ilgili Bilgi

FIFA  Nedir?

FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) futbol ve futsalın dünya çapındaki en üst düzey yönetim organıdır. 21 Mayıs 1904’te Paris’te kurulmuştur. FIFA’nın merkezi İsviçrenin Zürih kentindedir. Başkanlığını ise Sepp Blatter yapmaktadır. Ulusal üye sayısı 208 olan FIFA, çeşitli futbol turnuvaları düzenlemektedir. Bunların yanı sıra dünyada futbolu yöneten, kuralları uygulayan ve değiştiren kuruluştur.

FIFA ile ilgili bilgi

FIFA’nın ilk başkanı Robert Guérin‘dir. Merkezi İsviçrede bulunduğundan dolayı İsviçre kanunlarına göre yönetilmektedir. FIFA’nın en yüksek organı FIFA Kongresi, üye federasyonların temsilcilerinden oluşan bir kuruldur. Kongre, olağanüstü durumlar dışında 1998 yılından bu yana yılda bir kez toplanmaktadır. Kongre FIFA tüzüğün de değişiklik yapabilecek tek kuruldur ve bu kurulda FIFA başkanı, Genel sekreteri, Yönetim kurulunun üyeleri seçilir.

FIFA Yönetim Kurulu, FIFA Kongresi’nin toplanma aralıkları sırasında ana karar organıdır. Yönetim kuruluna bağlı Finans Komitesi, Disiplin Kurulu, Hakemler Komitesi gibi birçok alt FIFA kurulu vardır. Dünya çapında FIFA’ya bağlı birçok uluslararası futbol konfederasyonu bulunmaktadır. Ulusal futbol federasyonlarının oluşturduğu bu konfederasyonlar kıtalarına göre ayrılmaktadır. Konfederasyonlar da FIFA gibi kendi tüzüklerine ve yönetim organlarına sahiptir, ayrıca uluslararası futbol turnuvaları düzenlemektedirler. Fakat yönetim yetkileri FIFA tüzüğünde belirtilen yetkilerle kısıtlanmıştır. Dünyada FIFA’ya bağlı altı kıta konfederasyonu bulunmaktadır. 

Bu konfederasyonlar şunlardır:

  • Avrupa Futbol Konfederasyonu (UEFA)
  • Asya Futbol Konfederasyonu (AFC)
  • Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF)
  • Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF)
  • Amerika Konfederasyonu (CONMEBOL)
  • Okyanusya Konfederasyonu (OFC)

UEFA : Avrupa’da futbolu organize eden FIFA’ya bağlı kurumdur. Bu organizasyondan en büyüğü ise Şampiyonlar Ligi’dir (Şampiyonlar ligi ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.)

AFC : Asya kıtasında futbolu organize eden FIFA’ya bağlı kurumdur.

CAF : Afrika kıtasında futbolu organize eden FIFA’ya bağlı kurumdur.

CONCACAF : Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler’de futbolu organize eden FIFA’ya bağlı kurumdur.

CONMEBOL : Amerika kıtasında futbolu organize eden FIFA’ya bağlı kurumdur.

OFC : Okyanusya’da futbolu organize eden FIFA’ya bağlı kurumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir