Karayolu TaşıtlarıTaşıtlar

Traktör Nedir? Traktör ile ilgili bilgi

Traktör Nedir?

Traktör ü, arkasına römork takılabilen, çift sürmek, yük taşımak ve benzeri işlemlerde kullanılan motoru olan kara taşıtı şeklinde tanımlayabiliriz.

Traktörlerin ilk öncülleri olarak lokomobiller (Lokomobil, tekerlekler üzerine konulmuş, bir aracı istenilen yere çekebilecek biçimde yapılmış ulaşım aracıdır.) sayılmaktadır. 1982 yılında içten yanmalı motoru olan ilk traktörü ABD’de Iowa’lı John Froehlich yapmıştır.

Traktörlerin çalışma ilkesi otomobillerin çalışma ilkesinden pek farklı olmamasına karşın yine de karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Yerden oldukça yüksek dingillere oturtulmuş dar kesitli karoser, ön tekerlere oranla çok büyük derin yivleri olan arka tekerlekler en belirgin özelliklerindendir. Arka tekerleklerin bu şekli aracın her türlü arazi koşulunda ve yumuşak zeminde patinaj yapmadan ve devrilmeden çalışmasını sağlamaktadır.

Traktörler, özellikle tarımın vazgeçilmez aracı konumundadır. Traktörler, yürümelerini sağlayan organların biçimine göre 3 kısıma ayrılmaktadır. Tekerlekli, paletli ve karma olmak üzere. Tarım alanında daha çok tekerlekli traktörler kullanılmaktadır.

One thought on “Traktör Nedir? Traktör ile ilgili bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir