İşletim SistemleriMobilWindows Phone

Windows Mobile Ve Windows Phone Nedir? Bilgi

Windows Mobile ve Windows Phone Nedir?

Windows Mobile, Microsoft‘un mobil cihazlar için geliştirdiği ilk işletim sistemidir.(Windows alt yapılı ilk işletim sistemi) Daha Sonra adı Windows Phone olarak değişmiştir

İlk versiyonu Windows Mobile 2002 olan işletim sistemi 2003 sürümü ile devam etmiştir.Windows Mobile’ın en son sürümü ise Windows Mobile 6.5‘dir. Microsoft’un birçok yenilikle sunduğu Windows Mobile 6.5’i en önemli özelliği Windows vista ve sonraki sürümler de olduğu gibi Widget‘ler (Widget: Telefonun ana ekranın da bulunur ve uygulamaları hızlı başlatmaya yarar. Uygulama üreticileri kendine özel ekstralar da ekleyebilir.) olmuştur. Bu sürüm ile beraber gelen diğer yenilik ise HD ekran çözünürlüğü olmuştur. Bundan sonra Microsoft Windows Mobile’ın ismini değiştirip Windows Phone olarak güncellemiştir.
Windows Mobile’da olduğu gibi karışık değil, artık daha göze hoş gelen sisteme dönüşmüştür. Windows Phone 7 ile metro dizayna geçen Microsoft Bilgisayarda da Windows 8 ile beraber metro arayüze geçmiştir ve uygulama mağazası birleştirilmiştir.
2015 yılı sonuna doğru ise Windows Phone 10 sürümüne güncellenmesi beklenmektedir. Şuan ki son sürüm ise Windows Phone 8.1 dir.
Son sürümü ile gelen Cortana sesli asistanı diğer asistanlara oranla en iyisidir. Daha gerçekçi sesi vardır. (Apple’ın asistanı ise Siri )
Windows Phone işletim sistemin de bulunan tek kötü yan ise uygulama gelişmenin zorluğu ve bundan dolayı istenilen uygulamayı bulmakta zor oluyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir